"Uludere olayına girme bu haber..."

"Uludere olayına girme bu haber..."

CNN Türk yönetiminin Uludere saldırısı konusunda Ayşenur Arslan'ı engellediği iddia edildi.

Türkiye dün gece saatlerinde Şırnak Uludere'den gelen haberle sarsıldı. Bir grup PKK'lının sınırdan geçiş yapacağı istihbaratını alan Türk jetleri geceyarısı operasyonu için havalandı üslerinden. Heronların vermiş olduğu koordinatları bombalayan jetlerin, terörist diye köylüleri vurduğu iddiaları ortaya atıldı. Ardından gerek Genelkurmay gerekse Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamalar neticesinde operasyonda ölenlerin mazot kaçakçısı olduğu anlaşıldı.

35 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı haberi, resmi açıklama yapılıncaya kadar büyük haber kanalları tarafından görmezden gelindi. Bu olayla ilgili gelişmeleri görmezden gelen haber kanalları eleştiri oklarının hedefi oldu.

Bu konu ile ilgili ortaya atılan bir iddia ortalığı karıştıracak cinsten. Dün sabah saatlerinde Medya Mahallesi programında konuya ilişkin gelişmelere yer vereceğini açıklayan Ayşenur Arslan, yöneticilerden biri tarafından engellendi.

İşte stüdyo basılmasına kadar varan o sürecin gelişimi;

Bu olay medyanın "helvasını kavurup" haberciliğin ruhuna Fatiha okuttu...
CNN Türk koridorları, rejisi, kameramanı, yönetmeni, editörü, çaycısı... Hepsi bu olayın tanığı...

AYŞENUR ARSLAN: BİRAZ SONRA AYRINTISIYLA VERECEĞİZ

Saat 11.00 suları... Uludere vahametinin internet sitelerine düştüğü, twitterin bu olayla çalkalandığı anlar... CNN Türk'te o sırada Medya Mahallesi başlıyor. Yılların deneyimli ismi Ayşenur Arslan ekranda, konuğu da bir diğer deneyimli gazeteci Can Dündar...

Ayşenur Arslan programın açılışında Uludere'deki olayı duyuruyor ve "Çok fena bir haber geldi. Televizyonlarda resmi açıklama bekleniyor. Vali kısa süre önce açıklamayı yapmış, haber kanalları girer mi bilmiyoruz ama biz biraz sonra ayrıntısıyla vereceğiz" diyor.

YÖNETİCİ REJİYİ BASTI

Bu anonstan sonra CNN Türk'te meslek adına utanç verici olaylar yaşanıyor... Ayşenur Arslan'ın anonsunu duyan yönetici bir zat koşup geliyor ve rejiyi basıyor. Canlı yayını sansür etmeye çalışan bu haber kanalı yöneticisi, yönetmen ve teknik ekibin şaşkın bakışları arasında Ayşenur Arslan'ın kulaklığına şu sözleri söylüyor:

-"Uludere olayına girmeyin! Bu haber verilmeyecek"...

Vahim ve bir o kadar da acınası bir tablo...

İşi haber vermek olan haber kanalı yöneticisi, Türkiye tarihine kara bir leke olarak düşecek 35 kişinin ölümünü duyuran programcısını SUSTURMAYA çalışıyor.
Canlı canlı baskı, canlı canlı sansür uyguluyor, uygulamaya niyet ediyor.
Bu yönetici "korkudan öyle sinmiş" öylesine kendini kaybetmiş ki talimatla susturmaya kalktığı kişinin bir spiker değil yılların deneyimli habercisi olduğunun ayırdına bile varamıyor.

Nihayetinde Ayşenur Arslan bir süre duralasa da bildiğini okuyor... Şırnak Valisi'nin yaptığı açıklamayı canlı yayında duyuruyor. O sırada rejide olan zat bu kez ekrana yansıyan KJ'yi sansürlüyor. Yayına VALİ'DEN AÇIKLAMA gibi "açıklamaya" muhtaç, anlamsız bir alt yazı veriliyor.

NOT YAZIP YOLLUYOR

Resmi makamdan gelmiş vali açıklamasından bile korkan CNN Türk yöneticisi, bu kez özel bir not hazırlayıp stüdyoya, Ayşenur Arslan'ın önünü yollatıyor. Notta ne yazdığını bilmiyoruz ama tahminde zorlanmıyoruz; "SUS!" diyor CNN Türk'ün "korkudan benliğini kaybetmiş" yöneticisi... Ayşenur Arslan o notu da takmıyor ve Can Dündar ile birlikte Uledere olayını (medyanın ürkütücü sessizliğini de yererek) veriyor...

VAHİM!

Vahim olay ile CNN Türk'ün vahim hali de su yüzüne çıkıyor.
Öğreniyoruz ki 35 kişinin ölümünü halktan gizlemeye çalışan bir haber kanalı var bu ülkede...

Öğreniyoruz ki... Canlı yayını sansürleyen, programcısını susturmaya çalışan bir haber kanalı yöneticisi var bu ülkede...

Öğreniyoruz ki... Vali'nin açıklamasını bile vermekten korkan bir medya var bu ülkede...

Vahim hem de çok vahim!

Sadece CNN Türk değil, SKY Türk, NTV gibi önünde "haber" kanalı ünvanı olan tüm kanallar bu olayda alınlarına SANSÜR lekesini yapıştırdılar.
Hem de devlet kanalıyla bile değil OTOSANSÜR denilen sinmişlik eliyle...
Ne diyelim...

Rahmetli haber kanalları ruhuna EL FATİHA!... (Gazeteciler.com)

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.