Ümit Kocasakal'dan vahim çıkış

Ümit Kocasakal'dan vahim çıkış

Yaptığı açıklama ve eylemleriyle kamuoyunun yakından tanıdığı İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal şoke eden niyetini açıkladı.

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini savunarak, "Zamanı gelince, bu mahkemelere CMK uyarınca görevlendirme yapmamayı düşünüyorum." dedi.

YARSAV, Türkiye Noterler Birliği’nde ‘Özel Yetkili Mahkemeler ve Adil Yargılanma Hakkı’ konulu panel düzenledi. Panelde konuşan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini savundu. Kocasakal, "Durum ortada, bu mahkemelerin kaldırılması gerektiği ortada." diye konuştu.

Bu mahkemeler için ‘sadece kaldırılsın’ demenin yetmediğini söyleyen Kocasakal, şöyle devam etti:

"Artık daha cesur adımlar atmak gerekiyor. Zamanı gelince, bu mahkemelere CMK uyarınca görevlendirme yapmamayı düşünüyorum. Siz artık mahkeme değilsiniz. Avukat tayin etmenin amacı savunma hakkının sağlanmasıdır. Bu mahkemelerde artık savunma yapmanın bir anlamı kalmamıştır. Bizimde bir atama yapmanın bir anlamı bulunmamaktadır."

Uzmanlık mahkemelerine karşı olmadığını kaydeden Kocasakal, "Ama bu uzmanlık değil. Adil yargılanma hakkından vazgeçtim, bu mahkemelerde adi (sıradan) yargılanma hakkı versinler yeter. Yargılama yapsınlar yeter." dedi.
Özel yetkili mahkemelerin infaz savcılığı haline geldiğini ileri süren Kocasakal, "Gözaltı, dinleme, tutuklama makamına dönüşmüş durumda." ifadelerini kullandı.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum