Üst tabaka CHP, alt tabaka AKP

Üst tabaka CHP, alt tabaka AKP

AKP ise bu ülkenin iyi eğitimlileri arasında az rağbet görme sorununu çözmek zorunda. AKP, "tuzu kurular bizi sevmiyor", CHP'de "göbeğini kaşıyan adamlar bizi sevmiyor" bahanesinden kurtulmak zorunda...

Facebook partisi CHP!

AK Parti'yi şoke eden son ankete, gülmekten kırıldım. Gazeteler, anketi hiç değerlendirmeden "şok sonuç" diye sayfalarına taşıdı.


Ankete göre, CHP AKP'ye 10 puan fark atarak Türkiye'nin birinci partisi haline gelmiş. Şaka falan da değil, tam 76 bin kişi oy kullanmış. Yani, en baba anket şirketinin en fazla 5 bin kişiyle yaptığı anketlerin bile tuttuğunu düşünecek olursak, son ankete inanmak için çok neden var. Gel gelelim ki, ortada bir sorun var. Anket, Facebook'ta yapılmış.

Yani, internet anketi. Yani, oy verenler hem interneti hem de facebook gibi sosyal iletişim sitesini kullanan üst eğitim ve gelir grubundan kullanıcılar... Yani, tüm Türkiye'yi yansıtan bir "örneklem" söz konusu değil. Sonuçta, anket Facebook anketi olunca ortada "şok"luk bir durum yok. CHP'nin "Facebook partisi" olduğunu gözler önüne seriyor, o kadar!

Çünkü, Türkiye'de iyi eğitimli ve üst sosyo-ekonomik çevreler oyunu zaten ekseriyatla CHP'ye veriyor.

Şimdiye kadar ki tüm anketler gösterdi ki, eğitim ve gelir seviyesi yükseldikçe, CHP'ye oy verme eğilimi artıyor. Eğitim ve gelir seviyesi düştükçe de, oylar AKP'ye gidiyor. Aslında by durum hem CHP için hem de AKP için sorun. CHP, neden gettolar bana oy vermiyor sorusunun yanıtını bulmak zorunda.

AKP ise bu ülkenin iyi eğitimlileri arasında az rağbet görme sorununu çözmek zorunda. AKP, "tuzu kurular bizi sevmiyor", CHP'de "göbeğini kaşıyan adamlar bizi sevmiyor" bahanesinden kurtulmak zorunda... Yoksa, bu ülkede ne CHP ne de AKP gerçek anlamda asla "iktidar" olamazlar!

Kaynak:Haber Kaynağı