Vatandaş Mhp'ye oy verdiğine pişman

Vatandaş Mhp'ye oy verdiğine pişman

CHP'nin 12 saat süren toplantısında seçim sonuçları ve yemin krizi değerlendirildi.

CHP Parti Meclisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

''YEMİN KRİZİ AŞILSIN''

Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan PM üyelerinden Ercan Karakaş, ''yemin sorununun'' mutlaka çözülmesi gerektiğine işaret ederek, ''CHP'nin Hükümet Programı hakkında mutlaka söyleyecekleri vardır'' ifadelerini kullandı.

Nur Serter de ''Krizsiz siyaset hepimizin arzuladığı bir şey. Ben CHP'nin bu süreci kararlılıkla ve onuruyla aştığını düşünüyorum'' dedi.

Atilla Kart ise son yaşanan gelişmeleri olumlu gördüğünü söyleyerek, ''Dileğimiz o dur ki, pazartesi günü bu kriz aşılmış olur'' değerlendirmesinde bulundu.

''GRUPLAR ARASINDAKİ GELİŞMELERDEN MEMNUNUZ''

Ali İhsan Köktürk de milletvekillerinin yasama görevini engelleyen tutuklamalara karşı bir demokrasi mücadelesi verdiklerini savundu.

''Bu demek değildir ki, CHP Meclis'i boykot ediyor. Meclis çalışmalarına katılmak istemiyor'' diyen Köktürk, ''Bu nedenle biz gruplar arasındaki gelişmelerden oldukça mutluyuz. Sorunun çözülebileceği yönünde iki taraf arasında ciddi görüş birliktelikleri oluşmaya başladı. Biz tabii ki Türkiye'de demokrasinin gelişmesini sağlayan her türlü anlaşmaya çok sıcak bakıyoruz ve gerçekleşmesini diliyoruz'' diye konuştu.

MYK TOPLANTISI

PM toplantısı öncesinde Merkez Yönetim Kurulu da Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya geldi. Basına kapalı toplantıda, tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin TBMM'de gerçekleştirilen görüşmeler başta olmak üzere son siyasi gelişmeler değerlendirildi.

PM'DEN MYK'YA "TAM DESTEK"

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, CHP MYK'nın bugün saat 10.00'da, CHP Parti Meclisi'nin (PM) saat 11.00'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandığı belirtildi.

Açıklamada, 1 saati MYK, 11 saati PM olmak üzere, toplam 12 saat süren toplantılarda güncel gelişmelerin yanı sıra, özellikle il ve ilçe başkanlıklarından gelen raporların esas alınarak, seçim sonuçlarının ayrıntılı olarak değerlendirildiği, PM üyelerinin tek tek görüşlerini açıkladığı, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da ayrıntılı değerlendirmesiyle sona erdiği ifade edildi.
PM'nin, bir sonraki PM toplantısına kadar geçecek süredeki çalışma takvimini değerlendirdiği ve gündemdeki konuları da karara bağladığı kaydedildi.

CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN YEMİN ETMEMESİ

Toplantıda, ayrıca, CHP'li milletvekillerinin yemin etmemesi sonucu ortaya çıkan son durumun detaylı bir şekilde ele alındığı da öğrenildi. PM toplantısında, 12 Haziran seçimleri ve son siyasi gelişmeler değerlendirilirken, Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata'nın illerden gelen sonuçlarla hazırlanan seçim analizlerini PM üyelerine aktardığı belirtildi. Seçim nedeniyle, farklı bölgelerde görevlendirilen PM üyelerinin de çalışmaları ve seçim sonuçları hakkında PM'ye bilgi verdikleri ifade edildi. Toplantının ardından parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, çok verimli, yapıcı ve olumlu bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Öte yandan PM'de, CHP milletvekillerinin TBMM'de yemin etmemesine ilişkin, bugüne kadar izlenen tavır ve bundan sonra alınacak kararlar konusunda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve MYK'ya tam destek olunmasına ilişkin görüş birliği oluştuğu öğrenildi.

VATANDAŞTAN GELEN MESAJLAR

Seçim sonuçları iller bazında hazırlanan ayrıntılı raporlarla tek tek PM üyelerine anlatılırken, vatandaşlardan elektronik ortamda sosyal medya aracılığıyla gelen mesajlar da MYK raporuyla Parti Meclisi (PM) üyelerine iletildi.

MYK raporundaki saptamalar şöyle:
- Çok sayıda seçmen MHP'nin barajı aşamayacağı korkusuyla CHP yerine MHP'ye oy verdiğini ancak pişman olduklarını iletti.

- Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tahliye edilmemeleriyle ilgili görüş belirten vatandaşlarımız, partimizden konuyla ilgili sert tepki verilmesini talep etmekte.

- Yurttaşlarımız örgüt modelinin yenilenmesini talep ediyor. Milletvekilli çıkarılamayan illerde uzun süredir görevde bulunan kişiler değiştirilmeli, tüzük değişikliği çalışmaları hızlandırılmalı, performans kriterlerine geçilmeli.

- Genel Başkan seçim çalışmalarındaki yoğun performansından dolayı yoğun destek alıyor. Vatandaşlar, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultay talebi konusunda alacağı her kararı desteklediğini bildiriyor.

- Önceki seçimlerde partimize oy vermeyen yurttaşlarımız. 2011 seçimlerinde CHP'ye oy vermelerinin nedenini Genel Başkan ve projeleri olduğunu belirtiyorlar.

- Seçimlerinde partinin oyu 3 milyon 800 bin artması başarıdır. Bu oylar, önümüzdeki seçimde partinin oylarının artacağının işaretidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum