Veee İsveç, Filistin'i tanıdı

Veee İsveç, Filistin'i tanıdı

İsveç'in yeni hükümeti, Filistin'i devlet olarak tanıdığını açıkladı. İsveç; Malta ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin ardından Filistin'i resmen tanıyan üçüncü AB ülkesi oldu.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom, Filistin'e ait bir toprak, halk ve hükümet olmasının uluslararası hukuk kriterlerine göre bir devlet için yeterli olduğunu söyledi. Wallstrom, bu karara rağmen İsrail'le mükemmel işbirliğini devam edeceğini ve Tel Aviv tarafından yapıcı bir şekilde değerlendirileceği ümidini dile getirdi.
Filistin'i tanıma kararının siyasi olmadığını veya bir parti görüşü olmadığını belirten Bakan Wallström, bu kararın sadece İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışı sağlamak için alınmış tarihi bir karar olduğunu söyledi.
İsveç devleti olarak Filistin'e yıl içinde maddi yardım yapacaklarınıda sözllerine ekleyen Wallström, Filistin'e 500 milyon kron yardım yapacaklarını bildirdi. Bu karardan sonra İsrail ve ABD'nin kendilerini tenkit edeceğini sözlerine ekleyen Wallström, ilerde Filistin'e büyükelçilik açabileceklerininde sinyalini verdi.
Dagens Nyheter gazetesinin bugünkü sayısı için de bir makale kaleme alan Wallström," İsrail ve Filistin arasındaki soruna yalnızca iki devletli çözüm mümkündür ve bunun uluslararası hukuk doğrultusunda yapılması gerekir." ifadelerini kullandı. İki devletli çözümüne ve her iki tarafın da birbirini tanımasını ve barışçıl birlikteliği vurgu yapan Wallström, "İsveç, Filistin'i tanımak zorunda." dedi.
İsveç'in Filistin'i tanıması, İsrail'in işgal ettiği Doğu Kudüs'te yapılaşmaya tüm hızıyla devam edeceğini açıklaması sebebiyle gerginliğin arttığı bir döneme rastladı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsveç'in 'aşırı unsurları ve Filistin reddiyeciliğini güçlendiren kötü bir karar' aldığını iddia etti. Lieberman, "İsveç hükümetinin, sadece hasara sebep olacak tanıma adımı atması utanç verici." dedi.
Avrupa Birliği daha önce uygun zaman ve şartlar geldiğinde Filistin devletini tanıyacağını belirtmiş ve taraflara iki devletli çözümü en kısa zamanda hayata geçirmeleri çağrısı yapmıştı.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.