Veli Küçük Çillioğlu Cinayetinin Neresinde?

Veli Küçük Çillioğlu Cinayetinin Neresinde?

Öldürüldükten hemen sonra lojmanının içinde sürüklendiği ortaya çıkan Albay Kazım Çillioğlu'nun, Yeşil ve ekibi tarafından sorgulanırken öldürüldüğü iddia edildi. Cinayetin ucunun Veli Küçük'e kadar uzandığı iddiası ortaya atıldı.

Lojmanında ölü bulunan eski Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili Aksiyon dergisi çarpıcı iddiaları gündeme getirdi. 1994'te intihar ettiği söylenen Çillioğlu'nu Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve ekibinin işkenceli sorgu sonrasında infaz ettiği ortaya atıldı. Ölüm olayında, Devrimci Karargah soruşturması tutuklusu Hanefi Avcı ile Ergenekon tutuklusu emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün bağlantısı ise diğer bir iddia.

AVCI İLE YOLLARI KESİŞTİ
Habere göre; Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in uçağının düşmesinden sonra Çillioğlu'nun bu uçağa yetişemediği için binememesi, Jandarma'da ve dönemin JİTEM Gruplar Komutan Vekili Kıdemli Binbaşı Ahmet Cem Ersever'de şüphe oluşturdu. Bu nedenle Ersever, 17 Mart 1993'te JİTEM'deki görevinden istifa etmesine rağmen, Çillioğlu'nu gayri resmi sorguya çekti. Ersever daha sonra 4 Kasım 1993'te Ankara'da ölü bulundu. İddiaya göre; Ersever'i sona sürükleyen önemli kişilerden biri, ortağı ve PKK itirafçısı Mustafa Deniz oldu. Deniz, Ersever'in bütün çalışmalarını MOSSAD, Amerikalılar ve Ergenekon yapılanmasına bildirdi. Deniz, daha sonra eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı'nın itirafçı ekibinde yer aldı. Eski Habur Gümrük Müdürü Ali Balkan Metel'in şoförü JİTEM elemanı Kemal Uzuner de Ersever aleyhinde çalıştı. Avcı ile de yolları kesişen Uzuner aynı zamanda Veli Küçük'ün Batı Trakya Dergisi'nden ortağı.

YEŞİL SORGULADI
Çillioğlu cinayetinde kullanılan silahın da Uzuner tarafından Ergenekon ekibine verildiği belirtiliyor. Ersever'den istenilen belgeler alınamayınca Çillioğlu'nun Eşref Bitlis suikastına dair çok şey bildiği ve kilit adam olduğu ortaya atıldı. Bundan korkan ekibin Çillioğlu'nu sorgulamak için Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ı görevlendirdiği belirtildi. Albayı lojmanına getirip sorgulayan ekipte Mahmut Yıldırım, Mustafa Deniz, Kemal Uzuner ve üç kişinin daha olduğu iddia ediliyor. Yeşil'in, Çillioğlu'nu bildiklerini anlatması için zorladığı ve işkence yaptığı da iddialar arasında. Çillioğlu'nun önce havluya sarılmış sopalarla ve tekmelerle darp edildiği ve infaz ekibinin bilgi ve belgeleri aldıktan sonra intihar süsü vermek için albayın kendi tabancasıyla kafasına sıktırdığı belirtildi. Yeşil'in bazı delilleri aldığı ve kararttığı gibi bazı belgelerin de Mustafa Deniz ve Kemal Uzuner'in eline geçtiği, bunların da durumu Avcı'ya bildirdikleri iddia edildi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.