"Ya senedi imzala ya da öl"

"Ya senedi imzala ya da öl"

Hâlâ hastasından bıçak parası isteyen birçok doktor görev başında... Sağlık Bakanlığı yasakladığı halde, hastaneler, hastaların önüne "ya senet ya ölüm" seçeneği sunuyor.

Timetürk yazarlarından Kemal Özer, “sosyal devlet” ilkesinin tecellisi için atılan adımların nasıl bürokratik engellere takıldığını gözler önüne seriyor. Özer, acil servislere “112 acil” yardımı ile yahut kendi imkânları ile ulaşan hasta yahut hasta yakınlarının önüne yasak olduğu halde hastane tarafından "ya senet ya ölüm" seçeneği sunulduğunu öne sürdü.

Sağlık Bakanlığı “SSK ve Bağ-Kur Mensupları İle İsteğe Bağlı Sigortalılara Yeşil Kart Verilmesi” konusunda 2004'de bir genelge yayınlarak ve tüm valililere gönderdiğine dikkat çeken Özer, genelgenin sağlık hizmetinden yararlanmayan isteğe bağlı sigortalılara; prim borçlarından nedeniyle sağlık yardımı alamayan Bağ-Kur mensupları ile sağlık hizmeti için prim gün sayısı yeterli olmayan SSK'lılara ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kimselere yeşil kart verilmesi ve herhangi bir hastaya acil veya normal hastalığında ücretsiz tedavi hizmeti sunulmasını öngördüğü halde tüm hastanelerin Başbakan'dan ve medyadan çekindikleri için hastaları rehin almamakla birlikte, her hastaya ister ilk girişte zorla senet imzalattığını ortaya koyuyor.

Özer, tedavisine başlanması nedeniyle hasta yahut hasta yakını buna mecbur bırakıldığını ileri sürerken, hasta taburcu edilirken şayet elinden parası büyük tartışmalarla alınamamışsa bu neden ilave olarak “taahhütname” adında (içeriği TCK ile tehdit edilen) belgeler imzalatıldığını, bununla da yetinmeyen hastanelerin, hastanın kimliğine el koyarak büyük bir ihlale imza attığını gözler önüne seriyor.