Yahudi yerleşimi sınır tanımıyor

Yahudi yerleşimi sınır tanımıyor

Aleyhte mahkeme kararı olmasına rağmen yeni yerleşim alanı açmak için her 'fırsatı' değerlendiriyorlar

İsrail merkezli barış örgütü Peace Now, (Barış Şimdi) Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerinin 2008 yılında bir öneki dönemlere göre daha hızlı çoğaldığını bildirdi.

Örgüt, "2008 yılında Batı Şeria'daki Yerleşim Çalışmaları" adıyla hazırladığı raporunda, 2008 yılında Batı Şeria'da 1518 yeni yerleşim biriminin inşa edildiğini kaydetti. Raporda, 2007 yılında inşa edilen yerleşim birimi sayısının 800 olduğuna ve 2008'deki artışın yüzde 60 oranında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Rapora göre 2008'de Batı Şeria'da inşa edilen yerleşim birimlerinden 261'i, yerleşim yerlerinin uç noktalarında veya kenar kesimlerinde inşa edildi. Rapora göre kenar mahallelerdekilerin hariç tutulduğu yeni yerleşim biriminin sayısı ise 1217. Bu rakamın 748'ini kalıcı yerleşim birimi, 509'unu ise karavanlar oluşturuyor. Bu rakamlar 2007'de sırasıyla 442 kalıcı yerleşim birimi, 368 karavan şeklindeydi.

Hükümet cesaretlendiriyor

Raporda ayrıca, Migron dahil hiçbir kenar mahallenin boşaltılmadığına dikkat çekildi. Raporda bu yerleşim yerlerinin, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin aleyhteki kararına rağmen gerçekleştiği vurgulanırken, "Anlaşılan o ki İsrail hükümetinin, Yüksek Mahkeme'nin Migron'daki yerleşimcilerin boşaltılması ve bu kişilerin Adam yerleşim yerine taşınması kararına uyduğunu duyurması, yerleşimcileri Migron'da inşaat çalışmalarına başlamaları konusunda teşvik etmiş. Çünkü yerleşimcilerin taşınması yıllar alacak" denildi.

Gazze saldırısını fırsat bildiler

Raporda dikkat çekilen başka bir unsur ise İsrail'in 27 Aralık'tan başlayarak 22 gün boyunca sürdürdüğü Gazze saldırıları süresince yerleşimin devam etmiş olması. Kamuoyunun bütün dikkati savaşa yöneldiği sırada yerleşimcilerin bunu bir fırsat olarak değerlendirdiği belirtilen raporda, savaş süresince inşa edilen yeni yerleşim birimlerinin sayısını belirlemenin şu an için zor olduğu kaydedildi. Ancak yerleşim yerlerinin çevresindeki etki alanını genişletmek için yeni yollar açıldığının kesin olduğu aktarıldı.

Rapora göre 2008 yılında Doğu Kudüs'te yerleşim yeri inşa etmek için 1184 ihale açıldı. Bu rakamın 2007 yılında ise 793 olduğu belirtildi. 2007 yılındaki 793 ihalenin 46'sının 2007'nin 11 ayında, geri kalan 747'nin ise aralık ayı içerisinde açıldığı belirtildi. Bu artışın, Annapolis Zirvesi'nden hemen sonra gerçekleştiği vurgulandı.

Kaynak: Ajanslar