Yakalama Çıkınca Hasta Oldular!

Yakalama Çıkınca Hasta Oldular!

Hakkında tekrar yakalama emri çıkarılan emekli Korgeneral Alan'ın ve Orgeneral Yurdaer Olcan'ın da GATA'ya yatırıldığı ortaya çıktı.

Çetin Doğan'dan sonra Balyoz operasyonunda hakkında tekrar yakalama emri çıkarılan emekli Korgeneral Engin Alan'ın ve Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Orgeneral Yurdaer Olcan'ın da GATA'ya yatırıldığı ortaya çıktı.

Balyoz operasyonunda hakkında tekrar yakalama emri çıkarılan emekli Korgeneral Engin Alan'ın dün akşam Ankara GATA'ya yatırıldığı ortaya çıktı. Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Orgeneral Yurdaer Olcan da GATA'ya yatırıldı.

Balyoz operasyonundan tutuklanan 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin
Doğan da tahliyesinin ardından aynı gün GATA'ya yatmıştı.

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin soruşturma kapmasında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü, emekli Korgeneral Engin Alan, 22 Şubat 2010 tarihinde Bursa'da polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Alan, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Oktay Kuban tarafından tahliye edilenler arasındaydı.

GATA'ya giden geri gelmiyor

Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları kapsamında tutuklanan yüksek rütbeli askerler, cezaevine gönderildikten sonra bir şekilde Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne sevkini yaptırıyor. İlerleyen zamanlarda ise ya 'sağlık' gerekçesiyle tahliye ediliyor ya da aylarca GATA'da yatıyorlar.

GATA'nın son konuğu 'Balyoz' soruşturması kapsamında cezaevine gönderilen ancak geçtiğimiz hafta tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan oldu. Doğan, tahliye edildiği gecenin sabahında soluğu GATA'da aldı. Avukatı, müvekkilinin fıtık ameliyatı olacağını söyledi. Savcılar Doğan'ın tahliye kararına itiraz etti. Dün yakalama kararı çıktı. Ancak Doğan, en azından şu an için cezaevine dönmeyecek.

Doğan'ın GATA'ya yatması akıllara diğer asker sanıkları getirdi. İlk olarak eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, GATA'ya yatırılmıştı. 17 Eylül 2008'de cezaevinde düşerek ağır yaralanmıştı. Durumu çok ciddi olduğu iddia edilen Eruygur, 21 Eylül 2008'de tahliye edildi ve ardından GATA'ya sevk edildi. Bir süre GATA'da kaldıktan sonra taburcu edildi. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise 23 Ocak 2009'da rahatsızlığı gerekçesiyle GATA'ya sevk edilmişti. Hastaneye yattıktan 16 gün sonra da sağlık gerekçesiyle tahliye edilmişti. GATA'da misafir edilenlerden biri de emekli Tuğgeneral Levent Ersöz. 'Usulsüz' olarak sevk edildiği GATA'da 6 ay yattı. Cezaevine dönmemek için kendisine ölümcül mikrop enjekte ettirdiği ileri sürüldü. Son olarak Silivri Devlet Hastanesi'ne yatırıldı. Bacağından ameliyat olacağı aktarıldı. Burada ne kadar kalacağı belli değil. Yine Ergenekon sanıklarından Hasan Atilla Uğur da 4 ay GATA'da yattı. Emekli Albay Arif Doğan ise Eylül 2008'den beri üç hastane değiştirdi. Doğan 16 Temmuz 2009'dan beri GATA'da yatıyor.

Etiketler :