Yakın tarihimizin şifreleri bu kitapta!

Yakın tarihimizin şifreleri bu kitapta!

Fadime Özkan, yakın tarihte ülkemizde yaşananlarla ilgili yapmış olduğu röportajları bir kitapta topladı.

Kitapta Özkan’ın, katledilmeden 3 yıl önce Hrant Dink’le yaptığı görüşme de yer alıyor. Gazeteci Fadime Özkan, 2005 ile 2010 yılları arasında kamuoyunun yakından tanıdığı siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve aydınlarla yaptığı röportajları kitaplaştırdı. Okur Yayınları’ndan çıkan “Hal Bu Ki Kral Şeffaf”ta geçtiğimiz 5 yılın en çok tartışılan konuları yer alıyor. Özkan, katledilmesinden 3 yıl önce Hrant Dink’le yaptığı iki röportajını okurlarla paylaşırken, Dink’in Türklüğe hakaret etmediğini de görmek mümkün oluyor.

Yazıcıoğlu: Çözülemez

Yine kitapta yer alan bir başka röportajda ise helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu bu cinayetin aydınlatılamayacağını söylüyor. Yazıcığıoğlu, “Ben çözülmesini, arka planının ortaya çıkarılmasını istiyorumama bu tür olaylarda, dış bağlantılı operasyonlarda yani, sutre (perde) görevi gören bir şey bulunur, bağ kurulur. Hiçbir zaman direkt kaynakla ilişki kurulmaz” diyor. Özkan’ın yakın tarihin bir belgesi olarak nitelendirilebilecek çalışmasında yer alan diğer isimler şöyle: Aydın Menderes, Ömer Lütfü Mete, Türkan Saylan, Armağan Kuloğlu, İnal Batu, Yiğit Bulut, Vural Savaş, Eyüp Aşık, Ahmet Ertürk, Dinç Bilgin, Erol Yarar, Mehmet Şevket Eygi, Ahmet Hakan, Nihat Hatipoğlu, Nur Serter, Hüseyin Gülerce, Bülent Yıldırım, Semih Kaplanoğlu, Ahmet Altan, Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Cengiz Aymatov

Babamı çok özlüyorum

Aydın Menderes, Fadime Özkan’la yaptığı görüşmede ìBabamı çok özlüyor, rüyalarımda görüyorumî diyor. Menderes röportajın devamında şunları söylüyor: Balık için deniz ne ise, benim için de Adnan Menderesíin oğlu olmak o demek. Küçüklüğümden beri babamın yaptığı işi çok merak ettim ve siyasetle, ülke idaresiyle ilgili bir şeyler öğrenmek için istedim. Yapmak istediklerini anlamaya çalıştım. Kafam Türkiyeíyle, Adnan Menderes ve siyasetle doldu. O yüzden Adnan Menderes'in oğlu olmadan kendimi tanımlanmam bile zor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.