YAŞ Kararlarının Perde Arkası

YAŞ Kararlarının Perde Arkası

Balyoz tutuklusu generaller için görev uzatma işlemi neden onaylandı; Gül ve Erdoğan, başta itiraz ettiği konularda nasıl ve neden yumuşadı...

Abdülkadir Selvi/ Yeni Şafak

Özel Paşa'ya özel başlangıç

İstifalarla, atamalarla, temditlerle ilginç bir Yüksek Askeri Şura toplantısını daha geride bıraktık. Şura kararlarının tek bir mesajı var. Yaşanan onca fırtınada ayakta kalan ve sürecin aşılmasında önemli bir rol üstlenen Necdet Özel Paşa'ya iyi bir başlangıç yapma imkanını hazırlamak.

O nedenle hem Çankaya hem hükümet, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının istifa restine rağmen geri adım atmadılar, Balyoz tutuklusu generallerin emekliye sevk edilmesi konusunu sineye çektiler.

Necdet Özel Paşa'nın iyi bir başlangıç yapmasını sağlamak için, emekliye sevk edilmeleri konusundaki kararlarını askıya aldılar ve "bir defaya mahsus olmak üzere" uzatma işlemini onayladılar.

Bunun tek bir yorumu var. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından açılan çok özel kredi...

Şura kararlarına bakınca, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının istifası sürecinde verilen mücadeleyi yansıtmıyor.

Teamüllerin esas alındığı, TSK içi dengelerin korunduğu bir komuta kademesi ortaya çıktı.

Balyoz tutuklularının görev süresinin 1 yıl daha uzatılması, bazı kuvvet komutanlıklarına "denge gözetilerek" atamalar yapılması konusunda itirazlarım var.

Bu arada Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Korgeneral Abidin Ünal'ın getirileceği ve Balyoz tutuklularının emekliye sevk edileceği konusundaki değerlendirmelerim doğru çıkmadı.

Biz hep isabet ettirdiğimiz yorumları, önceden bildiğimiz olayları yazarız. Aslında doğru bilgiyi vermek, isabetli yorumda bulunmak görevimiz olmasına rağmen, bunu büyük bir malumatfuruşlukla sunmayı severiz.

Şura kararları da ortaya koydu ki, bu iki konuda isabet ettiremedim. Onun dışındaki haber ve yorumlarda sorun yok. Ayrıca Ankara'daki hava o sırada öyleydi gibi bir şeyin arkasına da sığınmak istemiyorum. İsabetli yorum yapmak ve doğru bilgi vermek zaten bizim görevimiz. Bunu paylaşmak istedim.

Bu arada Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın başta şiddetle itiraz ettiği temditler konusundaki yumuşamanın perde arkasını aktarmak istiyorum.

"Bir defaya mahsus uzatma" işlemine Necdet Özel Paşa'nın "iyi bir başlangıç" yapmasını sağlamak için onay verilmiş.

Şuna dikkat etmek gerekir ki, Özel Paşa normal bir sürecin sonunda Genelkurmay Başkanı olmadı. İstifalar nedeniyle normal bir şura da yapılamadı.

Necdet Özel Paşa, "İstifa depremi"nin yaşandığı bir süreçte, elini taşın altına koydu. Zaten varlığı bir güvenceydi. Öyle ki, istifa sırasında Başbakan'ın, "Necdet Paşa ile yolumuza devam ederiz" sözü önemli. Zaten öyle de oldu.

Temditlerle ilgili hükümet ve Çankaya cephesindeki tavır değişikliğinin iki önemli gerekçesi var.

1-Necdet Özel Paşa'ya, "İyi bir başlangıç yapma" imkanı sunmak

2-İstifalarla oluşan "Gerilimi düşürmek"


Çünkü hiçbir şey yokmuş gibi davranıldığı taktirde, Genelkurmay Başkanı'nın o görevi zorluklar içinde yürüteceği düşünülüyor. "Bu şartlar altında Genelkurmay Başkanı'nın görev yapması zor olurdu" düşüncesiyle temdit işlemi yapılıyor.

Ama altı kalın bir çizgiyle çizilen nokta, bunun bir defaya mahsus olduğu. Bir defaya mahsus ve Necdet Özel Paşa'ya yapılan, "özel uygulama".

Şura bitti. Ankara'daki hava sürecin iyi bir şekilde geçtiği yönünde. "Her şey yerli yerine oturdu" deniliyor.

O nedenle de bazı kuvvet komutanlıkları için yapılan atamalar konusunda polemik konusu olabilecek yorumlardan kaçınılıyor.

Öyle bir hassasiyet var ki, hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever'in açıklaması sırasında bir olay yaşanmıştı. Sever konuşurken, Cumhurbaşkanı Gül'ün aradığı bilgisi iletilmişti. Canlı yayını kesen Cumhurbaşkanı telefonunun perde arkasını araştırdım.

Sever, kuvvet komutanlarıyla ilgili atamaları açıklarken Cumhurbaşkanı Gül arayarak, bir yanlış anlama olmaması için Genelkurmay Başkanı'nın atanmasıyla ilgili de bilgi vermesini istemiş.

Cumhurbaşkanı Gül, o sırada Ahmet Sever'in canlı yayında olduğunun farkında değilmiş ama basına açıklama yapacağını biliyormuş.

Canlı yayın arası yapılan telefon görüşmesinde Sever'e, "Genelkurmay Başkanı'nın atanması için gereken Bakanlar Kurulu kararı gelince, imzalayıp atayacağım. Bir sorun yok" demiş.


Bu arada tekrar Şura öncesine dönüp, komutanların istifasına ilişkin bir anekdot aktarmak istiyorum.

Genelkurmay Başkanı Koşaner, şuradan birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret edip, "Ben ayrılacağım" demiş. Cumhurbaşkanı'nın sorması üzerine Koşaner, "Arkadaşlarım içerideyken, benim böyle bir görevi yürütmem zor" demiş.

Koşaner daha önce, Balyoz tutuklularının serbest bırakılması ve muvazzaf subayların tutuklanma koşullarının ağır kriterlere bağlanması konusunda taleplerde bulunmuştu. Ve her defasında, "Yargıya müdahale olur" gerekçesiyle geri çevrilmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrılmak istediğini bildiren Koşaner'e, "Sizin devam etmenizi isterim" karşılığını vermiş. Ancak Koşaner, "Bu atmosferde devam edemem" diye cevap vermiş.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yanıtı: "Karar sizin. O zaman ısrar edemem" şeklinde olmuş.

Bu şura ile birlikte askeri vesayet biraz daha geriledi, demokrasilerde son söz sahibinin sivil irade olduğu noktasında önemli bir mesafe alındı.


Bir de Necdet Paşa'ya iyi bir başlangıç yaptırma adına, bazı konularda geri adım atılmasaydı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.