Yaşlılar cami avlusuna bırakılıyor

Yaşlılar cami avlusuna bırakılıyor

Antalya Valisi Yüksel, polis ekiplerinin her gün cami önünde sahipsiz ve bakıma muhtaç bir dede bulduğunu söyledi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, cami avlusuna yaşlıların da bırakılmaya başlandığını belirterek, "Eskiden bebek bırakılırdı, şimdi dedelerini getirip bırakıyorlar" dedi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, toplumda değişim gözlendiğini, suçun değiştiğini ve suçla mücadelenin de değişmesi gerektiğini söyledi. Vali Yüksel, son dönemlerde aile içi şiddet, kavga, darp ve görevi kötüye kullanma gibi suçlarda gözle görülür bir artış olduğunu açıkladı. Mala karşı işlenen suçlarda büyük oranda azalma olduğunu belirten Yüksel, "Şahsa karşı işlenen suçlar ise artıyor. Bu da toplumun yapısının değiştiğini gösteriyor. Bunlar polisiye tedbirlerle çözülemez. Akademik çevrelerin incelemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Polis ekiplerinin her gün cami önünde sahipsiz ve bakıma muhtaç bir dede bulduğunu belirten Vali Alaaddin Yüksel, "Her gün Muratpaşa Camii'nin önünde bir dede buluyor arkadaşlar. Köyden getirip bırakıyorlar. Çocukları, torunları bırakıyor cami önüne. Yağmurda bekliyor. Köyden getirip bırakmışlar. Aile bağlarıyla ve gelenekleriyle övünen millettik, dedelerimizi cami önlerine bırakıp kaçar hale geldik" diye konuştu.

Türkiye'nin genel yapısında yeni istikametler belirlenmek zorunda olduğunu belirten Alaaddin Yüksel, "20 sene önce dedelerin cami bahçesine bırakılacağını söyleseler inanır mıydınız? Eskiden dedeler sofrada kaşığı çalmadan hiç kimse yemeğe başlamazdı. Bu nasıl bir sosyal doku? Sorumlu bir yönetici olarak bunları analiz ettim. Türk toplumunu koruyacak yeni projelerin ortaya çıkması lazım" dedi.

Cami bahçesine bırakılan dedeleri alan polis, resmi bir işlem yapmadan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'na bilgi veriyor. İki kurumun koordinesinde sokağa terk edilen dede, huzurevi veya bakım evine yerleştiriliyor.

Kaynak: Ajanslar