Yemin yok ama maaş var!

Yemin yok ama maaş var!

Mazbatasını alan ama yemin etmeyen CHP ve BDP destekli seçilen 170 milletvekili devletten ayda 1.4 milyon TL alacak...

Tüm giderler eklendiğinde iş yapmayan vekillerin devlete maliyeti aylık 12.8, yıllık ise 154 milyon TL'yi buluyor

İŞ YOK, PARA VAR
Genel seçimlerde yaklaşık 14 milyon seçmenin oyunu alarak Meclis'e gelen ancak yemin etmeyerek hiçbir faaliyette bulunamayacak 134'ü CHP'li, 36'sı BDP'li toplam 170 vekilin iş yapmasa da masrafları devletin kasasından çıkacak. Tüm özlük hakları, tedavi hizmetleri ve yollukları da dahil edildiğinde devlete ayda kişi başı 16 bin 394 liraya mal olan her vekilin cebine ayda net 8 bin 200 lira ücret girecek.

Toplam rakamlar gözönünde bulundurulduğunda kamunun sırtındaki fatura daha da kabarıyor. 550 milletvekiline hizmet veren TBMM'ye bu yıl 513 milyon lira bütçe ayrıldı. Bu para, yemin edip Meclis'te çalışan AK Parti ve MHP'lilerle birlikte TBMM'nin yüzde 30'unu oluşturan CHP ve BDP'li vekiller için de harcanacak. Meclis bütçesinin yaklaşık üçte biri protestocu vekillere gidecek. Bu vekillerin gideri yıllık toplam 154 milyon lira aylık ise 12.8 milyon lirayı bulacak.

BANKAMATİK VEKİLLER
170 vekil yemin etmeseler de maaşlarını almaya devam edecek. Milletvekillerine tanınan tüm özlük haklarından da yararlanacak. Vekiller, Meclis'te kendilerine verilen oda ve personeli kullanabilecek. Ancak yasama faaliyetlerine katılamayacak. Başkanlık divanı ve komisyonlara üye olamayacak. Genel kurul ve komisyon çalışmalarında söz alamayacak. En önemlisi yasa teklifi veremeyecek. Meclis adına yapılacak yurtiçinde ve dışında hiçbir göreve dahil edilemeyecek. Yani hiçbir iş yapmadan para alacakları için bankamatik vekil olacaklar.

Her birine ayda 16 bin 394 TL ödeniyor
Meclis bütçesinden milletvekillerinin personel giderlerine 94.1 milyon lira, sosyal güvenlik prim giderleri için 1.9 milyon lira, her türlü yolluklar, hizmet alımları, tedavi ve cenaze giderleri de dahil 12.2 milyon lira ayrılmış durumda. Tüm giderler hesaplandığında her bir vekile aylık 16 bin 394 lira para ödeneceği ortaya çıkıyor.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.