Yeni Anayasa İçin 330'a Gerek Yok!

Yeni Anayasa İçin 330'a Gerek Yok!

İstanbul Barosu'nun eski Başkanı Doç. Dr. Yücel Sayman, yeni anayasa konusunda Meclis'in 330 milletvekiline ihtiyacı olmadığını iddia etti. İşte detaylar...

Anayasayı değiştirmenin 'yeni bir toplum kurmak' anlamına geldiğini ifade eden Doç. Dr. Sayman, böylesine önemli bir konuda Meclis'teki milletvekili sayısına göre parmak hesabı şeklinde ele alınamayacağını belirtiyor.

Kaldırmak istenen anayasanın hükümleriyle yeni anayasa yapılamayacağının altını çizen Doç. Dr. Sayman, bu konuda şunları söylüyor:

"Ortadan kaldırmak istediğiniz bir anayasanın hükümlerine bağlı kalarak sanki o anayasanın maddelerini değiştiriyormuş gibi ele alamazsınız. Yoksa o yeni bir anayasa olmaz.

Yapılması gereken şudur;

Meclis yeni anayasa sürecini başlatmak için bir yöntem belirlemeli ve karar almalıdır. Kurucu Meclis gibi hareket etmelidir. Önemli olan halktan gelen bilgi ve verileri toparlayarak herkesi kucaklayan, Meclis'e girmiş veya girememiş bütün parti, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve akademisyenlerin çalışmalarına değer vermektir. Mevcut Anayasa içindeki hükümlere bağlı kalarak sanki anayasanın bazı maddelerini değiştiriyormuş gibi hareket ederlerse anayasal kuralları uygulamak zorunda kalırlar.

Yani 330 vekil sayısını geçmiş olsanız bile yeni bir anayasa yapmış olmazsınız." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum