Yeni Simge İçin "Ucube" Benzetmesi

Yeni Simge İçin "Ucube" Benzetmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Lirası'nın yeni simgesini sert sözlerle eleştirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Lirası'nın yeni simgesinisertsözlerle eleştirdi.

Bahçeli, "Neye benzediği ve neyi andırdığı muamma ve meçhul olan yeni para timsalinin, Türk milletinin aklıyla ve mantığıyla açıkça alay etmek olduğu kuşkusuzdur. Ne kadar aksi iddia edilse de, açıklanan yeni Türk lirası sembolü, sözdeustalık döneminin dökülen boyası, çürüyen yüzü ve iflas eden ekonomik zihniyetin çırpınışından başka hiçbir anlama gelmeyecektir" dedi.

Bahçeli, Türk Lirası'nın yeni simgesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yeni simgeyi "ucube" olarak niteledi.

Sembolün nasıl ve hangi süreçlerin ekarte edilerek tespit edildiğinin de açıklamalarla ortayaçıktığını ifade eden Bahçeli, Türk Lirası'na layık görülen sembolün bir çıpaya benzemesinin, "kıymet saklama aracı olarak belirlenen" güvenli bir liman olarak anlamlandırıldığını ve yukarı doğru kıvrımlı çizgilerin de paranın sözde artan değeriyle ilişkilendirildiğini belirtti.

Bahçeli, "Elbette bunlar Başbakansürekli yanıltanların, boş ve temelsiz önerilerle yanlışa sürükleyenlerin, hayal tacirliğiyle bütünleştirenlerin görüş ve düşünceleridir. Başbakan Erdoğan; kültürümüzle, değerlerimizle ve kimliğimizle hiçbir irtibat kurmayan ve bunlarla ilgili fikir de vermeyen sembolü kendisine dayatanların fark etmeli ve düştüğü kaygan zeminden acilen kurtulmalıdır" diye konuştu.

"ALGILANMASI, YAZMASI ZOR, ESTETİKTEN UZAK"

Hızlı algılanması ve anlaşılması sözkonusuolmayan, kolay yazma açısından sınıfta kalan ve estetik olmaktanuzağa düşen sembolün, kime ve neye hizmet ettiğinin açıklanması ve kimlerin işine yaradığının mutlaka itiraf edilmesi gerektiğini kaydeden Bahçeli, "Başbakan Erdoğan, şayet paraya sembol verilerek istikrarsızlık döngüsünden çıkılacağını düşünüyor ve inanıyorsa, bu durumda büyük bir hata ve telafisi zor olacak zihni bir bulanıklığın içine düşmüş demektir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Türk lirasına, sırf "yabancı paralarda da var' diyerek yarışmaylasembol bulunmasının, kopya önerilerininsiyasişovaçevrilmesinin ve temelsiz anlamlarla kamuoyuna sunulmasının her şeydenönce milleti kandırmak ve boş sözlerle gündemi meşgul etmek anlamına geldiğini savundu.

Bahçeli, "Kaldı ki neye benzediği ve neyi andırdığı muamma ve meçhul olan yeni para timsalinin, Türk milletinin aklıyla ve mantığıyla açıkça alay etmek olduğu kuşkusuzdur. Başbakan Erdoğan kendisini sabote edenlerin çizgisini takip ettiği müddetçe, kısır ve çapsız gelişmelerle avunmasına ve bunlardan medet umarak istikrar vaazlarına kendisini kaptırmasına daha çokşahitolunacaktır" dedi.

"SÖZDEUSTALIK DÖNEMİNİN DÖKÜLEN BOYASI"

Bir paranın değeri, güvenirliği, referans ve rezerv olmaözelliğininsembollerle değil; üreten, geliştiren ve küresel eksende marka olanekonomik güçle mümkün olacağını vurgulayan Bahçelişöyle devam etti:

"AKP hükümet üyelerinin her ortamda, kontrol ve denetim dışındaki birkaç olumlu gelişmeyi siyasi miyoplukla değerlendirip, zafer diye tevil etmeye çalışmaları da ekonomik ve siyasi acziyetlerinin acınacak hallerinin bir özetidir. Başbakan Erdoğan, Balasagunlu büyük Türk düşünürü Yusuf Has Hacip'tenörnek vermek yerine, bundan sonra kendi anlayışı ve politikalarıyla birebir uyumluolan küresel para baronlarının ve ekonomik tetikçilerin vahşi operasyonlarından istifade etmesi fıtratıyla daha tutarlı ve münasip olacaktır. Ne kadar aksi iddia edilse de, açıklanan yeni Türk lirası sembolü, sözde ustalık döneminin dökülen boyası, çürüyen yüzü ve iflas eden ekonomik zihniyetin çırpınışından başka hiçbir anlama gelmeyecektir."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.