Yermez'in Yolu Neden 9 Gün Sürdü!

Yermez'in Yolu Neden 9 Gün Sürdü!

Garih cinayeti hükümlüsü Yermez, Savcı Zekeriya Öz'e ifade verdikten sonra cezaevine yola çıkartıldı

İstanbul’da jandarmaya teslim edilen Yener Yermez, tam 9 günlük yolculuğun ardından Kırıkkale Cezaevi’ne götürüldü. Bu sürede nerede olduğu bilinmiyor.

MUSEVİ asıllı işadamı Üzeyir Garih cinayeti hükümlüsü Yener Yermez’in Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne ulaştığı öğrenildi. Ergenekon soruşturması kapsamında ‘tanık’ olarak ifade vermek üzere İstanbul’a getirilen Yener Yermez’in İstanbul’dan ayrıldıktan sonra ‘güvenlik nedeniyle sürekli yer değiştirdiği’ ve cezaevine tam 9 gün gecikmeli getirildiği belirlendi. Yermez’in bu süre içinde nerede kaldığı, ‘tanık’ olarak nasıl bir ifade verdiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

ANNESİ VE AVUKATI BULAMADI

YENER Yermez 22 Ocak 2009 günü Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığa ‘tanık’ olarak ifade verdikten sonra jandarmaya teslim edildi. Yermez’in sorgu işleminin bittiği ve Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne gönderildiği belirtildi. Yermez’in annesi Fatma Yermez, 31 Ocak 2009’a kadar oğluna ulaşamayınca durumu avukatı Mustafa Yalçınkaya’ya bildirdi. Yalçınkaya da resmi yoldan Yermez’in cezaevinde olup olmadığına dair bir bilgi alamadı.

DÜN ‘CEZAEVİNDE’ DENİLDİ

star’ın dün Yener Yermez’in ortada olmadığı yolundaki haberinin ardından cezaevi yönetimiyle yeniden görüşen Avukat Mustafa Yalçınkaya ‘Yermez cezaevinde’ yanıtını aldı. Yermez’in İstanbul’dan Kırıkkale’ye sevk edilişinden cezaevine getirilişine kadar geçen yaklaşık 9 günlük sürede nerede tutulduğuna dair bilgi alamadığını belirten Avukat Yalçınkaya, ‘Cezaevi yönetimi dün ‘Yermez cezaevinde’ dedi. Ancak Yermez’le telefonla ya da yüz yüze görüşmedim’ dedi.

GÜVENLİK İÇİN ÖNLEM ALINABİLİR

22 Ocak’ta jandarmaya teslim edilen Yermez’in güvenlik gerekçesiyle sürekli güzergah değiştirilerek Kırıkkale Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi. Bayrampaşa Cezaevi eski savcısı Necati Özdemir, ‘Dünya çapında yankı uyandıran böyle bir olayın sanığı için kaçırma ya da suikast ihtimaline karşı her türlü önlem alınır. Ancak ne yapılıyorsa yetkili savcılığın bilgisi dahilinde olur’ dedi. KENAN İSPİR

Garih dosyası yerine ulaştı

Yener Yermez İstanbul’a getirildiğinde de Metris Cezaevi’ne konulmuş, ancak daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu ortaya çıkmıştı.

ERGENEKON terör örgütü soruşturması çerçevesinde tutuklu sanık Ümit Sayın’da yakalanan Üzeyir Garih cinayetiyle 3 belgenin hem Garih dava dosyasında hem de Emniyet arşivlerinde olmadığı ortaya çıktı. Soruşturma için hayati öneme sahip olduğu belirtilen belgelerin Yener Yermez’in Eyüp Mezarlığı’nda gösterdiği yerde bulunan kanlı naylon çuvalın Polis Kriminal Labarotuvarı’nda hazırlanan kan analizi ekspertiz raporu ile, cinayet bıçağının Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemesi sonrası hazırlanan balistik raporu ve cinayet bıçağı üzerinde bulunan kanla ilgili Polis Kriminal Labarotuvarı’nın ekspertiz raporu olduğu belirlendi.

YERMEZ’İN avukatı Mustafa Yalçınkaya, ‘Ergenekon iddianamesine giren ve Ümit Sayın’ndan ele geçirilen belgelerin emniyetteki Garih cinayeti dosyasında olmaması, tek başına yeniden yargılama nedeni. Bu belgeler tahkikatın eksik yapıldığını gösterir. Mahkemeye iade-i muhakeme başvurusunda bulunmuştuk. Mahkeme heyeti sadece bu sebepten bile yargılamayı yeniden yapabilir’ dedi. Zekeriya Öz’ün talimatıyla Ergenekon davasını yürüten savcılar tarafından incelenen Garih Cinayeti dosyası yeniden Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi şimdi Yener Yermez’in avukatının ‘yeniden yargılama tabelini karara bağlayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı