Yeşilçam Deri Kundura’ya taşındı

Yeşilçam Deri Kundura’ya taşındı

Bir zamanlar müzik dünyasının kalbinin attığı, nice şöhretin yetiştiği İMÇ yani İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, halk arasındaki adıyla İstanbul Plakçılar Çarşısı, Beykoz'daki eski Deri ve Kundura Fabrikası'na taşındı.

Birbirinden ünlü sanatçıların bir araya geldiği dizide rol dağılımı şöyle: Müslüm Gürses (Müslüm Baba), Yunus Bülbül (Ezik), Mustafa Topaloğlu (Yüzüklerin Efendisi), Önder Açıkbaş (Cumali Güzelses), Safiye Soyman (Rezzan), Faik Öztürk (Korsan Selim), Yasemin Hadivent (Pop'çu Buse), Aylin Kabasakal (Feriya Girgin), Veysel Diker (Sabit Girgin), Cankat Alibeyoğlu (Bertuğ Girgin), Sinan Bengier (Yönetici Behlül), Serdem Coşkun (Evlilik Danışmanı Yıldız), Fırat Başkale (Protest Mahir)…

 


Plakçılar Çarşısı, Beykoz'a taşındı


Bir zamanlar müzik dünyasının kalbinin attığı, nice şöhretin yetiştiği İMÇ yani İstanbul Manifaturacılar Çarşısı,  halk arasındaki adıyla İstanbul Plakçılar Çarşısı, Beykoz'daki eski Deri ve Kundura Fabrikası'na taşındı! Üstelik; Hollywood'daki film setlerini aratmayacak bir çalışma ve 250 bin liralık bir harcama ile.. Çekimleri bu hafta içinde başlayacak olan dizi, bin bir umutla plakçılar çarşısına gelip de hem paralarını kaptıran hem de şöhret olamadan 'memleketine' dönen garibanların öyküsünü anlatıyor.

 


Ancak bu kez garibanların yanında Müslüm Baba ile yardımcısı Ezik var… Eski Protest Müzik şarkıcısı Protest Mahir'i de unutmamak gerekiyor. Müslüm Baba ile Ezik; emeği sömürülen müzikçilere arka çıkarken Müslüm Baba 'Ezel'deki 'Ramiz Dayı' gibi özlü sözleriyle Ezik'i yönlendirip, kötülerin üzerine gönderiyor. Protest Mahir de; sömürücü plakçılara karşı savaş veriyor. Daha önce sayısız filmde başrolü birlikte paylaşan Müslüm Gürses ile Yunus Bülbül, bu dizide de ayrılmaz ikiliyi oynuyor. 'Müziklerin Efendisi Arabesk'in yaz aylarının en çok ses getiren dizisi olması bekleniyor.

 


Dizide kim, kimdir?


Müslüm Gürses (Müslüm Baba): Çarşının en bilge Arabeskçisi. Yapımcı. Şirketine gelen herkese Ramiz Dayı kimliğinde takılıyor. Emekçi, yaşlı müzisyenleri yanında barındırıyor. Emektar menajeri muhasebecisi Ezik her zaman yanında.


Yunus Bülbül (Ezik): Müslüm Baba'nın sağ kolu muhasebecisi, menajeri, devamlı yanında. Müslüm babanın bütün işlerini halleden bilge görünümlü profesyonel yancı.


Önder Açıkbaş (Cumali Güzelses): Asıl adı Cumali Fıtır. Geleneğe uyup soyadını değiştirmiş. Urfa'nın en güçsüz aşireti Peştu'nun reisinin oğlu, babası ölünce ağalık makamına oturur. Ama onun hayali Arabesk starı olmaktır. İstanbul'a teyze oğlu üç kağıtça Sabit'in yanına gelir. Ama geldiği gün bütün parasını kapkaççıya kaptırır.


Mustafa Topaloğlu (Yüzüklerin Efendisi): İMÇ'nin en meşhur yapımcılarından. İrlanda tulumu ile Artvin tulumundan bir sentez arayışı içindedir. Ancak İskoç Adem adlı yerel Karadeniz sanatçısı, bu durumdan son derece rahatsızdır.


Safiye Soyman (Rezzan): Asıl adı Kezban. Korsan Selim'in karısı, eski assolist. Gazino hayatı sırasında Korsan Selim'le tanışıp evlenmiştir. Aşırı kıskançtır. Korsan kaset yapan kocasını sürekli polise ihbar etmekle tehdit eder.

Faik Öztürk (Korsan Selim):Korsan CD piyasasını elinde tutan tek kişi. Paravan olarak İMÇ'de yapımcı. Duygusal bir mafya. Yeryüzünün en komik ve en kibar olmaya çalışan mafya babası.

 

Yasemin Hadivent (Pop'çu Buse):Yüzü gibi kalbi de güzel. İMÇ'deki bütün yapımcılar peşinde. Fakat o gönlünü Cumali'ye kaptıracaktır.

Aylin Kabasakal (Feriya Girgin):Eski assolist. O dönemde piyanist şantör Sabit'le tanışır. Sabit; kendini Hacı Arif Bey'in torunu olarak tanıtmış Feriya'nın gönlünü çalmıştır. Feriye'ya Pop söyletir ama albümler satmaz. Evlenirler. İki çocukları olur. Hayali hala sahnelerdir.

Veysel Diker (Sabit Girgin):Müzik dünyasına piyanist şarkıcı olarak girmiş, umduğunu bulamayınca ünlü piyanistlerin arkasında çalmış, onların menajerliğini yapmıştır. O dönemde tanıştığı Feriya Yüceses'in yıllarca biriktirdiği paraları batırır. Cumali'nin teyze oğlu olduğunu öğrenince onu kandırıp malının mülkünün peşine düşer.

Cankat Alibeyoğlu (Bertuğ Girgin): Sabit'in süper zeka ve ukala oğlu. R&B müzik dinlemesi babasını çileden çıkartır. Asla fikirleri uyuşmaz.
Sinan Bengier (Yönetici Behlül): Sabat'in oturduğu apartmanın yöneticisi. Kapıcıyken bir daire almış ve yönetici olmuştur. Hukuka düşkündür. Bir avukat kadar bilgisi vardır. Sabit'i hiç sevmez.

Serdem Coşkun (Evlilik Danışmanı Yıldız):Feriya'nın hem arkadaşı hem de hayat koçudur. Sabit, evliliğini kurtarmak için Yıldz'ı ailesinden uzaklaştırmak üzere planlar yapar. Ancak işler daha da kötüye gider.

Fırat Başkale (Protest Mahir):İMÇ'nin çay ocağını işleten eski şarkıcı. Haksızlıklara ve plakçıların sömürü düzenine baş kaldırarak müziği bırakmıştır. Garibanların yanındadır.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.