Yılmaz Vural Milli Takımı İstiyor

Yılmaz Vural Milli Takımı İstiyor

Yılmaz Vural, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş gibi önemli isimlerin Milli Takım'da görev aldığını belirterek, ''Artık sıra bana geldi'' dedi

Kasımpaşa Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş gibi önemli isimlerin Milli Takım'da görev aldığını belirterek, ''Artık sıra bana geldi'' dedi.

Türkiye Futbol Adamları Derneği (TURFAD) ile Osmangazi Belediyespor'un Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlediği ''Bursa'da Futbol Zirvesi'' paneline futbolcusu Gökhan Güleç ile birlikte konuşmacı olarak katılan Vural, panel öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk Milli Takımı'nın 4 aydır teknik direktörü bulunmadığını anımsatarak, Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu durumu ''En iyisini bulmak için çabalıyoruz'' diye geçiştirdiğini, Türkiye'nin 2012 yılında Polonya ve Ukrayna'nın ortaklaşa düzenleyeceği 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası kura çekimine takımın başında teknik direktör bulunmayan tek ülke olarak katıldığını ifade etti.

Vural, Türkiye'de belgeli 15 bin antrenör bulunduğunu, bunun yaklaşık bininin aktif teknik direktörlük yaptığını vurgulayarak, ''Eğer, bin kişi içinde A Milli Takım'ın başına getirecek bir teknik direktör bulamıyorsak bu antrenörlerin mi, ay-yıldızlı takımı çalıştıracak kalitede teknik direktör yetiştirmeyen TFF'nin mi ayıbı orasına kamuoyu karar versin'' dedi.

-''SIRA BANA GELDİ''-

Milli Takımın başına Türk bir teknik adamın getirilmesi gerektiğini, bunu kendisinden başka kimsenin söyleyemediğini, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'nin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamasına da ayrıca sinirlendiğini dile getiren Vural, ''Ben artık bu camianın içinde bulunmaktan utanıyorum. Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş milli takım teknik direktörü oldu. Artık sıra bana geldi. Ben bu görevi başarıyla yapabileceğimi düşünüyorum. Türkiye'de 20'den fazla takım çalıştırdım. Bu takımlarda büyük zorluklar altında görev yaptım'' diye konuştu.

Vural, TFF'nin, ''Biz yabancı antrenör çalıştırmak istiyoruz, çünkü yerli antrenörlerimizin yıpranmasını istemiyoruz. Şayet yabancı antrenör başarısız olursa, 'Biz en iyisini getirdik, ama başarılı olamadı' diyerek kendimizi savunuruz'' mantığıyla hareket etmesine anlam veremediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bir de 'Türk teknik direktörlerin uluslararası tecrübesi yok' deniyor. Siz eğer Milli Takımın başına teknik direktör getirmezseniz, Avrupa Kupaları'na katılan takımların başında yerli teknik direktör yer almazsa bu tecrübeyi Türk teknik direktör nasıl kazanacak. Ben Milli Takımın başına mutlaka yerli bir teknik direktörün getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı teknik direktörlerin, 'Milli Takımın başına kim getirilirse saygı duyarız' açıklamasına da anlam veremiyorum. Milli Takımın başına yabancı teknik direktör getirilirse saygı duymam.''

Bir gazetecinin, ''Açıklamanızda milli takım için artık sıranın size geldiğini, ayrıca yabancı bir teknik direktöre görev verilmesi halinde saygı duymayacağınızı bildirdiniz. Ya sizin dışınızda bir Türk teknik direktörün ismi açıklanırsa saygı duyar ve destekler misiniz'' sorusuna Vural, ''Evet saygı duyar ve destek veririm. Ben Milli Takım için görev beklediğimi söylerken sadece kendim için konuşmuyorum. Ay-yıldızlı takımı mutlaka Türk bir teknik adamın çalıştırması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum'' yanıtını verdi.

-''YABANCI TEKNİK ADAMLARIN KATKISININ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM''-

Vural, ''Türk Milli Takımının Piontek'in görev yapmasının ardından yükselişe geçtiği yönünde bir inanış var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Piontek'in ne başarısı varmış? Buna katılmam mümkün değil. Del Bosque ve Aragones geldi de ne oldu? 2 milyon avro maaşla geldiler, 8-10 milyon avro üste para verilerek gönderildiler. Yabancı teknik adamların Türk futboluna katkısı olmadığını düşünüyorum. Şu konuda yardımları oluyor. Yabancı teknik adamlar çim saha isteyince hemen yapılıyor. Biz Türk teknik adamlar ise bu çim sahanın yapılması için müteahhit gibi çalışmak zorunda kalıyoruz.''

Kendisinin 30 yıldır Almanya'da yaşadığını, bu ülkenin vatandaşı da olduğunu anımsatan Vural, ''Teknik direktörlükle ilgili Almanya'da gerekli tüm eğitimleri aldım. Almanlar bu eğitimime rağmen hala Türk Milli Takımının başına getirilmezsem beni vatandaşlıktan atarlar'' dedi.

Vural, Kasımpaşa'nın son iki haftadır galibiyeti son dakikalarda yediği gollerle kaçırdığının anımsatılması üzerine, ''Ben bu şanssızlığı 2 haftadır değil 25 yıllık antrenörlüğüm süresince yaşıyorum. Son iki dakikada 2 gol yememize rağmen maçtan sonra soyunma odasında oyuncularımı mücadelelerinden dolayı tebrik ettim'' değerlendirmesinde bulundu.