Zana: Şivan Perver'e el uzattırmayız

Zana: Şivan Perver'e el uzattırmayız

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, ''Şivan Perver ve onun gibileri, Kürt halkının yetiştirdiği ender kişiliklerdir. Bunlar bizim değerlerimiz. Değerlerimize el uzatmanıza biz Kürt kadınları olarak izin vermeyiz'' dedi.

Şanlıurfa'da ''İl Kadın Platformu'' tarafından düzenlenen ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' etkinliği çerçevesinde Ali Şelli Parkı'nda toplanan aralarında kapatılan DEP'in eski milletvekili Zana ile SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun'un bulunduğu grup, Türkçe ve Kürtçe dövizlerle kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Önlerinde def çalan yöresel kıyafetli genç kızların bulunduğu grup, Atatürk Bulvarı'ndan geçerek, Topçu Meydanı'ndaki miting alanına ulaştı. Burada yoğun güvenlik önlemi alan polis, gruptakileri üst aramasından geçirerek, alana aldı.

Eski milletvekili Zana, burada yaptığı konuşmada, ''Kürt kadınları''nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesajının olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Kürt kadınlarının çok açık bir mesajı var, mesajı barışa dairdir, mesajı demokrasinin kökleşmesine dairdir, mesajı özgür yarınlara dairdir. Sayın Başbakan, diyorsunuz ki 'işkence kalktı, zulmü tümüyle kaldırdık, kendi iktidarınız döneminde en olumsuz bir şey görünmüyor' Ben de sayın Başbakan'a diyorum ki; sayın Başbakan, doğru orduyu sokaklardan çektiniz, ordu mensubunun eliyle artık faili meçhuller ya da sokaktaki eylemlikler, basınç altına alınmıyor. Ama şuanda polis eliyle yapılıyor. Aradaki tek fark, birinin üniforması yeşil, diğerininki siyah mı lacivert mi bilmiyorum, renkleri karıştırabilirim.''

Bu sırada Başbakan Erdoğan aleyhine slogan atılması üzerine Leyla Zana, müdahale ederek, ''Hayır arkadaşlar, benim bulunduğum alanda küfür yok, aşağılanma yok, bireyi ya da bir ülkenin Başbakanını küçümseme de yok. Ben buna izin vermem. Çünkü kendi değerlerime sahip çıktığım kadar, kardeş halkların değerlerine de saygı duyan insanlarız. Bu Kürt halkının genlerinde olan bir şey zaten'' dedi.

''ŞİVAN PERVER'İN TÜRKİYE DÖNMESİ'

Yurt dışında yaşayan sanatçı Şivan Perver'in Türkiye'ye dönmesi tartışmalarına değinen Zana, ''son dönemde çok suni bir tartışma yürütüldüğünü'' öne sürerek, ''Tekrar Kürtler Kürtlerin eliyle parçalanmak ve kırdırılmak isteniyor'' iddiasında bulundu.

Perver'in dönmesinden mutluluk duyacaklarını ifade eden Zana, köklü çözüm bekleyen sorunların ertelenip, olayın bireylere indirgendiğini ve ertelendiğini savunarak, karşı çıktıkları noktanın bu olduğunu dile getirdi.

Şivan Perver'in kendilerinin bir değeri olduğunu ifade eden Zana, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şivan Perver ve onun gibileri, Kürt halkının yetiştirdiği ender kişiliklerdir. Bunlar bizim değerlerimiz. Değerlerimize el uzatmanıza biz Kürt kadınları olarak izin vermeyiz. Eksiklerimiz olabilir, birbirimize karşı çelişkilerimiz de olabilir ama bu bizim ailevi sorunumuzdur. Siz Şivan Perver gibi Kürt tarihine damgasını vuran, sanatıyla toplumu coşturan, bilinçlendiren bir hünermendimizi halkın gözünde hiçleştiremezsiniz, buna izin asla ve asla izin vermeyiz.''

SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun'un da bir konuşma yaptığı etkinlikte daha sonra bazı müzik grupları Kürtçe çeşitli parçaları seslendirdi.

Bu arada zaman zaman terör örgütü ve elebaşı lehine sloganların atıldığı etkinliğin ardından polis ekipleri, durumundan şüphelendiği birkaç kişiyi kimlik kontrolünden geçirmek istedi. Bu esnada polis ekipleriyle tartışıp, mukavemet gösteren gruptakilerden 3 kişi gözaltına alındı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :