Zeybek, Erdoğan'ın 'cehaletine' verdi

Zeybek, Erdoğan'ın 'cehaletine' verdi

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dersim olaylarına ilişkin sözleriyle ilgili olarak, konuştu.

Zeybek ''Sayın Başbakanın, 'Devlet adına özür diliyorum' ifadesini onun cehaletine veriyorum. Çünkü devleti temsil etme yetkisi bizim yasalarımıza göre Cumhurbaşkanına verilmiştir'' dedi.

Zeybek, DP Genel İdare Kurulu toplantısı öncesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin il başkanlarına hitaben yaptığı konuşmayı anımsatarak, ''Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik bir projenin çok önemli bir adımı da bugün atılmış oldu'' dedi.

Zeybek, şunları kaydetti:

''Başbakan, olayları abartarak, ayrıntılara girerek öyle bir manzara çizmiştir ki sanki Türkiye devleti kendi vilayetlerini basmış ve durup dururken oradaki insanları öldürmüş gibi bir olay anlatmıştır. Kışkırtıcı, tahrikçi ve o dönemin bütün büyüklerini suçlayıcı ve dolayısıyla Cumhuriyetimizi suçlayıcı, devleti suçlayıcı bir konuşma yapmıştır bugün.''

Hükümet başkanlarının özür dileme yetkisi olmadığını savunan Zeybek, ''Sayın Başbakanın 'Devlet adına özür diliyorum' ifadesini de onun cehaletine veriyorum. Çünkü devleti temsil etme yetkisi bizim yasalarımıza göre Cumhurbaşkanına verilmiştir. Yani sadece Cumhurbaşkanı devleti temsil eder. Valiler ve büyükelçiler de bulundukları yerde devleti temsil eder'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, bedelli askerlik konusunda daha önce yaptığı bir konuşmada, bunun yanlış olacağını ifade ederek, ''Böyle bir konu gelirse biz bunu halk oylamasına sunarız'' dediğini belirten Zeybek, ''Ama Sayın Başbakan bunu artık adet haline getirdi. Bir söylediği sözün, bir müddet sonra tam tersini söylüyor. Doğrusu takdir etmek lazım ki bir önceki sözünü hangi ateşlerde, inandırıcılıkla savunuyorsa tam tersini de aynı ateşle ve inandırıcılıkla savunma maharetini ortaya koyuyor'' diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.