Zeybekci'den ABD'ye gözdağı: 3 misli karşılık veririz

Zeybekci'den ABD'ye gözdağı: 3 misli karşılık veririz

Bakan Zeybekci, bir araya geldiği ABD?Ticaret Bakanı Pritzker’e, Amerika’nın Türk ürünlerine koyduğu antidamping vergisinden rahatsız olduklarını iletti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD Ticaret Bakanı Peny Pritzker ve beraberindeki heyetle dün bir araya geldi. Görüşmede ABD’nin Türk ürünlerine getirdiği anti-damping vergisi ile AB-ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması masaya yatırıldı. Zeybekci görüşmede Pritzker’e Türk ürünlerine getirilen vergi konusundaki rahatsızlığını iletti. Zeybekci görüşme öncesi AB ile imzalanan protokolün imza töreninde yaptığı açıklamada “ABD ile hiç ekonomik ortak olamadık. ABD bizimle stratejik derinlikli, yüksek ortak oldu, NATO müttefiki oldu ama iş ekonomik ortaklığa gelince başkalarıyla oldu” dedi. Bakan Zeybekci şöyle konuştu: “Antidamping soruşturmalarında Türkiye’yi rahatsız eden gelişmeler var. Biz kendilerini de bu konularda uyardık. Anti damping soruşturmalarıyla, Türk ekonomisi, ihracatçısı ve ürünlerine 1 rakamıyla engel koyarlarsa, biz 3 rakamıyla onlara engel koyacağız. Bunu resmi olarak da söyledik. Bunda mütekabiliyet olacak.”

Mutabakata vardık

Zeybekci, Peny Pritzker ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde ise, iki ülke heyetlerinin ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, ticaretin serbestleştirilmesi ve karşılıklı bariyerlerin giderilmesi alanlarında çalışılması konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Ekonomik ve ticari istila

Zeybekci, “ABD’nin yaklaşık 12 milyar dolarlık, Türkiye’nin 6 milyar dolarlık ticareti olduğunu göz önüne aldığımızda, ticareti artması gereken taraf biziz” dedi. AB ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmelerinin 2015 sonunda bitirilme ve 2017’de uygulama planı konusunda ise Zeybekci “Böyle bir durumda, ABD’nin GB kapsamındaki ürünlerde Türkiye’ye sınırsız bir şekilde girme hakkı elde etmesine adeta bir ekonomik ve ticari istila bile diyebiliriz” dedi. Zeybekci “Türkiye’nin bir süre sonra TTIP sürecine dahil edilmesi veya TTIP bitimine yakın eşzamanlı bir süreçle Türkiye ile ABD arasında STA anlaşması imzalanması, STA bitene kadar ABD’nin Türkiye’ye serbest girişini erteleme gibi alternatifler üzerinde çalışıyoruz” dedi. ABD en son Ağustos ayında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden ithalatın yerli üreticilere zarar verdiği gerekçesiyle, Türkiye dahil altı ülkeden yapılan çelik petrol boru ithalatına antidamping vergisi getirilmesine karar vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.