PİNOKYO DIŞINDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMAYAN KAHRAMAN ARANIYOR

 İşte Müjdat Gezen’den sonra biri daha ‘’ben sizin çocukluğunuzu hak etmeden işgal ettim’’ dedi. İşte yine yıllarca aptal yerine konma hissini yaşadık.

Peki ama kandırıldığımızı neden un elenip elek asılınca anlıyoruz? Neden çocukluğumuza kastedildiğini, insanların yapacak hiçbir şeyi olmayan ve piyasası kalmayan dönemlerinde anlıyoruz. Ve neden Çocukluğumuzda, duvar içine gömme dolaplarda peter pan yaptığımız film kahramanlarımızı, yaşlılığımızda tahtlarından indirmek durumunda kalıyoruz?

Zeki Alaysa’nın Emek Sinemasıyla ilgili söylediği  ‘’namaz kılınacaksa açılmasın’’ sözü, Salak Milyoner’in Himmet Ağası, Mavi Boncuğun Şeker Kamili, Caferin Çilesinin Caferi adına, Hamsi Nuri  adına içimizi acıttı doğrusu.

İnsanın kendi tahtını kendisinin sallaması, hangi ruh halinin, hangi bilinçaltının intikamı idrak yollarım kapanıyor düşündükçe.

Neden yaptı ki şimdi bunu?

Çocukluğumuza dair ve çocuklarımızın da çocukluklarında olmasını istediklerimize dair şarkılarımızı neden çaldı?

Müjdat Gezen’in söylediklerinde de boğazım düğümlenmişti. O zaman yazmamıştım çocukluğum kirlenmesin diye. Çocukluğuma dair bir Kara Şimşek kaybettiğimi, bir de kağıda döküp adamakıllı kabul eylemeyeyim diye…  Yazamamıştım…

Aslında teşekkür etmek lazım Himmet Ağa’ya. Sayesinde namaz manşet oldu bugün. Üslupsuz medyanın diline almaktan esefle çekindiği ‘’namaz’’ ı yazmayacaklara da itina ile yazdırttı, kendi adıma bana yeniden hatırlattı.

Sünnetlerden kemirdiğim, öylenle ikindiyi cem ettiğim,  aşksız kıldığım kaç rekatımın yüzüme çarpılacağını bilemediğim, kıl-kaç  vaziyet planında, aklım sonraki yapacağım işte öyle haksızlık ettiğim namazı yeniden hatırlattı.

İngilizce bir metni ezbere söyler gibi, öğretilmiş cümleleri yıllarca söylediğim, ne dediğimi ne demek istediğimi bilmeden, dilim tekrarda beynim alem dışında, komşuda eşte, dostta zihin rüküşü ettiğim secdelerim… Ve aklım, namaz sonrası hak etmeden edeceğim duada kıldığım namazlarım…

Nefsimi hadım eden, ruhsal sıkıntılarıma tahakkümünden medet umduğum…

Yine de kapısından hiç kovulmadığım. Ne zaman secdeye varmak istesem yaradanımın hep orda olduğu. İhlasta samimiyet adlettiğim, Felakda musbibet kovduğum, Tebbette lanet okuduğum, Elem Tera’da kabeyi tekrar koruduğum...

Muhterem Tahir Hoca'nın ölüm anında dahi ‘’ne istersin baba’’ diye soran evladına ‘’ namazını kılmanı isterim ‘’ dediği, ağaçta gövde vücutta baş…

Aşkla namaz kılmayı ve tabi ki Şems’ i ve Mevlana’yı…

Yeniden hatırlattı bana…

Bu ülkenin bebek yiyen kartala da bağışlayacak göğü vardır, lakin Zeki Alasya’ya hangi göğü layık görür bundan böyle bilemem. Aklanacak kara insan listesinde, yerini kronolojide, Müjdat Gezen’den hemen sonra aldığı bilinmekle beraber, kimden hemen önce olduğu konusunda bir fikre sahip değiliz.

Namazın ‘’yat-kalk-oku’’dan ibaret, şinav vari hareket ibadeti olmadığını anlatabilirdim elbet kendisine lakin, bunun için ‘’ıgra ‘’ dan başlayan ve yıllar alan bir süreç gerektiğinden ve kurtarılması gereken daha binlercesi olduğundan, bununla vakit harcayamayacağım.

Aşkla kılmayı becerebildiğim namazlarımın birinin ardından, dua edeceğim kendisine…

Elimden gelen tek şey bu…

Ha bir de…

Çizgi film kahramanlarına bağlanmaya, somut kişiliklerden kaçınmaya karar verdim. Nasılsa iyi olanlar hep iyi, kötü olanlar sonsuza dek kötü onlarda…

Pinokyo’nun hayal kırıklığı yaşattığı bir insan var mı aranızda ?

 

  

https://www.facebook.com/pages/Habername-Bet%C3%BCl-Kur%C5%9Fun/166036873419125?ref=ts

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum