SEYR FM’İ MÜSLÜMAN KALARAK SEYREYLEMEK

Seyr Fm ‘ i dinliyorum. Bir hoca vaaz ediyor. Adını vermeyeceğim. Amacım bağcıyı dövmek değil. Üzümü yemek niyetindeyim. Öyle bir cümle kuruyor ki doğru anlamak için şöyle bir dikkat kesiliyorum. Diyor ki ; ‘’Senin namaz vaktinde telefonun çalıyorsa eğer, demek ki kafir ve imansız bir arkadaşın var. Bir Müslüman’ın namaz vakti telefonu çalmaz. O telefon çalıyorsa, namaz bitince telefonunu eline al ve o kişiyi arayınca açılmayacaklar listesine ekle. Demek ki namaz kılmayan bir arkadaşın var. Kafir bir arkadaşın var......’’ diye devam ediyor.


Dehşetime ket vurmak istiyorum dinledikçe. Bu nasıl bir cümle. Nasıl bir gaflet ben anlamakta güçlük çekiyorum.


İşte bu nedenle keyifle dinlediğim Seyr Fm’ e bir hatırlatma ve uyarı yapmak niyetindeyim.


Tebliğ ve irsad yapıyorum derken yapılan uslup hatalarının insanları birleştirmeyip ayırdığını, yakınlaştırmayıp uzaklaştırdığını unutmamak gerekir. İnsanlar bizim ne söylediğimizden evvel nasıl söylediğimize bakarlar.


Haklı olduklarını düşündükleri bir dava için hakaret ve karalamalara girerek davalarını ispatlamaya çalışan insanlar, velev ki haklı bile olsalar haksız düşerler. Bu hesabı yapamayanların düşündüklerinin ve diğer faydalı görüşlerinin de insanların gözünde hikmeti kalmaz.


Teberri etmedikçe, tevelli olmaz. Farzı herkes yerine getirebilir ama günahtan, kötülükten herkes kaçamaz. Ancak Salih insanların harcıdır bu haslet.


Şayet, Cehenneme insan göndermek elimizde olsaydı cennet sadece kendimize kalsın diye kendimiz hariç tüm insanları cehenneme gönderirdik... Oysa bir kulun dahi cehenneme gitmemesi için onca peygamber gönderilmiştir. Allah her kulunu azaptan, cehennemden kurtarmak isterken bizdeki bu kafir etme hevesi pek de dindari bir yaklaşım değildir.


''Bizim İslam'a yapacağımız en büyük iyilik, dünyaya, İslam'ı bizim temsil etmediğimizi ilan etmektir.” diyor Muhammed İkbal. Ben de bazen buraya gelmiyor değilim… Tebliğ etmenin temsil etmekle başladığını hatırlatmak isterim.


Namaz vakti bir kaç dakikadan ibaret değildir. Keza, Edirne ile Kars'ın namaz vakitleri de aynı değildir. Velev ki aynı olan bir yer olsun. Namaz kılmak imanın şartı da değildir. Hayır hayır… Farzdan bahsetmiyorum. Veya önemsizdir de demiyorum. Dinin direğidir. Baştır… Gövdedir…


‘’Küfre sokan’’ hallerden olmadığından bahsediyorum. Günah işliyor diyebilir, borçlu bir arkadaşın var diyebilirsiniz. Hatta arkadaşını ‘’namaza davet et’’ veya ‘’ben de namazda idim’’ diyerek hatırlatma yap’’ demek daha efdal bir söylem olur.


Lakin imansız… Kafir… Bir arkadaşın var denemez. Ben hiç sevemedim bu cenahı… Sanırım sevemeyeceğim de…

https://www.facebook.com/Betulkursunfan?ref=hl

https://twitter.com/BetulKrsn
 

 
Not: Mezhepler ve Çelişkiler Serisi Devam Edecektir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum