Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adnan Zeki BIYIK

İSLAMA EN BÜYÜK ZARARI MÜSLÜMANLAR VERİYOR

14 Ocak 2015 Çarşamba

 

 

Hangi Baba 7-8 yaşındaki kızını kocaya verir

İmam nikahı diye bilinen nikahın toplumda istismar edildiğini, hukuki yönden kadının hukukunun koruması söz konusu olmadığından bu nikahın doğru olmadığını söyledi. Ayrıca istemediği halde minicik kızlarını zorla evlendiren veliler Allah'ın katında günahkârdır. Nasıl bir babadır ki körpecik kızını daha çocukluğunu bile yaşayamadan evlendirmeye kalkıyor. Bu resmen cahilliktir, gaflettir.

Hanefi Mezhebinin büyük imamı ve lideri İmam-ı Azam, kız çocuğunun asgari evlenme yaşını 17-18 olarak vermiş çocukken velisinin, kızı kocaya vermesini caiz görmemiştir. 
Durum böyle iken pedagojiye de aykırı böyle bir akit yapılması caiz değildir. Sıcak iklimlerdeki insanların gelişimi, serpilmesi daha süratli olabildiğinden bazı alimler daha küçük yaşta kızların evlendirilebileceğini söyleseler de bizim ülkemizde bu doğru değildir. Bana göre bu, her coğrafyada yanlıştır

Coğrafi koşullar, sosyal şartlar, psikolojik sebepler 7-9-10 vs.  yaşdaki bir kız çocuğunun cebren evlendirilmesine izin vermez. Kızımı gözümün önüne getiriyorum, daha minicik bir yavru, bu ne merhametsizliktir ki, bu yavrumu daha çocuk olduğu halde büyük bir sorumluluğun altına ve vicdansız ve insafsız ellere emanet edeyim.

 

Geçtiğimiz günlerde 13 yaşında ikinci anneliğini yaşayıp, bunalıma girip intihar eden o minicik yavrunun günahı başta onu evlendiren anne ve babaya, takiben o şehrin yöneticilerine, buna engel olucu fetvalar vermeyen, bunun yanlış olduğunu söylemeyen din alimlerine kanuni tedbirler almamışsa yetkililere, zincirleme olarak günahta ortaktırlar. Gencecik bir bedeni mezara koyanlar, daha doğrusu onu bu hazin sona sevk edenler, bağlı olarak arkasında bir öksüz çocuk bıraktıranlar için söylüyorum. Durum bu merkezde iken eğer doğru ise bazı hocaların ekranlara çıkıp 7 yaşındaki kızla evlenmek caizdir demesi İslama vurulacak en büyük darbedir. Fütursuzca İslama saldırılan şu zamanlarda Alim olarak bilinen şahısların da çıkıp böyle talihsiz konuşmalar yapması en hafif tabirle gafletin zirvesidir

İslamın rahmet ve şefkat dolu çehresini, ürkülen, korkulan, ictinab edilen bir zulmet çehresine büründürmeye kimsenin hakkı yoktur.

 Hangi ibadet bu günahı affettirebilir, bana söyler misiniz?

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3994 defa okunmuştur
Hocam konuyu tam okumadan hüküm verip yazmışsın.
Alimül ulema
Özet metin:”… Şeriatımız İslam’ın evliliğe ruhsat vermesi, yaş sınırı olmadan küçük çocukların da evliliğine (evlilik akti) izin vermesi ve ya velilerinin onları evlendirebileceğini söylemesi, tavsiye niteliğinde değildir. Aksine kerahetle (tiksinme düzeyinde hoş karşılanmamakla) beraber izin verdiği bir şeydir…” Muasır alimler, çocuk istismarına karşı harekete geçmiştir “… Bu hususta dinlediğimiz gibi, Kur’an’ın çok açık bir hükmü var. Hadisi şerifler var. Fukahanın bu konuda ciddi ittifakı var, mezheplere göre farklı denecek bir durum yok. Ama, muasır ulemamız bu hususu tartışmışlardır, farklı meclislerde. Bu dersi hazırlarken, kimin ne dediğine, muasır derken son elli yıl içinde yazan, çizen, konuşan ulemayı kastediyorum. Ciddi bir şekilde araştırmışlar, çalışmışlar, dikkat çeken bir husus, bu asırda yaşayan ulema bu asrın suiistimallerine dikkat ederek, evliliğe bir alt yaş sınırı getirmenin, ciddi bir şekilde bir fitneyi önleme, laçkalığı önleme olacağını düşünüp ‘uygundu
20 Ocak 2015 Salı 16:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri