Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adnan Zeki BIYIK

"YAKARAK ÖLDÜRÜN, KÜLÜNÜ DE LAĞIMA ATIN"

15 Şubat 2015 Pazar

"YAKARAK ÖLDÜRÜN, KÜLÜNÜ DE LAĞIMA ATIN"

 

Mersin’in Tarsus İlçesinde Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'nci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan benzin dökülmek suretiyle yakılarak öldürüldü.

 

Olayın ayrıntısını herkes gazetelerden okudu, televizyonlardan izledi. Geçtiğimiz sene de minicik yavruları kaçırıp tecavüz edip öldürenlerle ilgili bir idam fetvası yayınlamıştım. Bu katliamları yapanlar nasıl olsa birkaç sene yatıp çıkarız mantığıyla hareket ediyor, nasıl olsa cezalar o denli ağır değil diye cinayetlerine devam ediyor. Üstüne üstlük bu reziller hapishanede öldürdükleri masumların babalarının vergileriyle yiyip içip sıcacık ortamda yaşatılıyorlar. Böyle adalet olmaz, böyle insanlık olmaz, buna izin veren bir kanun kanun olamaz. İslam Hukukunda bu tipler için ceza kısas hükmünce idamdır yani ölümdür. Bu toplumların salahı ve masumların korunması için şarttır. Bunu uygulamakla da devlet yükümlüdür.

 

Konu ile ilgili fetvamız ulusal basında yer alınca devlet büyükleri tedbir alınacağını bu caniler için ağırlanmış müebbed verileceğini beyan etmişlerdi.

 

Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımız AB için “bizi almıyorlarsa almasınlar, yani bundan sonra onların kriterleri bizi ilgilendirmez anlamına gelecek açıklamalar yapmıştı.

 

Hal böyle olunca artık öyle takıntılarımız yoksa bu canileri lütfen idam edin Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakan!

Bu toplum bu masum cinayetlerden çıldıracak duruma geldi. Benim de yakılarak öldürülen kızın yaşlarında kızım var, sizin de kızınız var. Ne olur bu Firavunlara bir dur deyin ve bunları idam edin. Edin ki bu Türkiye size dua etsin, çünkü şöyle yorumlara bir baktım, herkes aynı kanaatte...

Farklı  görüş ve düşüncede olan insanımız da bu konularda hemfikirler…

 

Konu ile ilgili Kuranın talimatı Bakara Süresi 179. Ayet

 

“Ey akıl sâhipleri, kısâsta sizin için hayât vardır, böylece korunursunuz.”

 

Bakara 178. Ayette de

“Ey inananlar, öldürmelerde kısas size farz kılındı. (Katilin de öldürülmesi gerekir). Hüre hür, köleye köle, kadına kadın.

Buyrulmaktadır.

 

Adnan Zeki Bıyık’ın Fetvası

 

(Her ne kadar İslam Geleneğinde ölülerin yakılma durumu olmasa da) "O masum kızcağızı hunharca yakarak öldürenlerin  aynı şekilde yakılarak öldürülmesi kısas hükmü mucibince vaciptir. Ve dahi yetmez yakıldıktan sonra da o canilerin mülevves külleri temiz toprağı kirletmemeli,  topraktan uzak edip küllerinin fosseptik çukuruna atılması daha muvafıktır. Bu ırz dümanlarının,  kızın çektiği ızdırabın aynısını çekmesi belki biraz da olsa bağrına ateş düşen anne ve babanın sekinet kazanmasına vesile olabilecektir. Badehu hükmün infazı korku ve endişe içinde olan ebeveynlerin salahını sağlayacak ve bundan sonra bu tip cinayetleri irtikab etmeyi düşünen ahlaksızları engelleyici bir durumu tesis edecektir. Mezkur kanunu çıkaranların da Allah indinde büyük bir ecre malik olacağı tarafımdan düşünülmektedir."

 

Adnan Zeki Bıyık

Kırklareli Müftü Yardımcısı 

 

14 Şubat 2015

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5286 defa okunmuştur
Adnan Hocama bir soru(4) ;
Serkan
KISASIN GÜNÜMÜZDE UYGULANMASI ile ilgili, her yönüyle araştırılmış,ayrıntıları belirlenmiş,Kur’an’a, sünnete ve günümüz şartlarına uygun hazırlanmış bir tez çalışması yapılmış mıdır? Varsa sayın Hocam veya diğer okuyucular bilgi versinler. Okuyup daha fazla bilgi sahibi olalım veya yanıldığımız yerleri görebilelim.. Ben de bir okuyucu olarak görüşümü söyledim..Selam ve saygılarımı sunuyorum...
22 Şubat 2015 Pazar 14:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Adnan Hocama(3) ;
Serkan
..“Herşeye rağmen fetvam beni bağlar bir müftü de çıkar müebbed der.” Diyorsunuz. Aynı konu hakkında farklı,hatta birbirine zıt fetvaların üretilmesinde bir problem görmüyor musunuz? Örneğin,Sizin fetvanızda olası bir yanlışlığın telafisi yoktur.(N.Fazıl’ın REİSini hatırlayın.) Müebbet fetvası veren müftüye göre ise yanlışlık telafi edilebilir.Yani hukuk konuları zor ve karmaşıktır.Kağıt üzerinde yazılanlar ile yaşanan gerçeklik farklı olabilir.Özgecan olayında her şey net ve berrak görünüyor.Her olay böyle net değildir.Verilen yanlış bir karar vicdanları yaralar.
22 Şubat 2015 Pazar 14:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Adnan Hocama(2) ;
Serkan
Ülkemizde idam cezası varken de bu tip cürümler işleniyordu.Bu canilerin zaten hiçbir ahlaki değerleri yok.Assanız da kesseniz de yine yapacaklarını yapıyorlar. Böyle bir sapık potansiyel taşıyan tipleri belirlemek,kontrol altına almak için gereken çalışmalar, uyarılar uzmanlarınca yapılmalı ki acı olayların önüne geçilebilsin. Hiçbir ceza türü bu sapkınlıkların yaşanmasını önleyemiyor maalesef..Suçu önleyici tedbirlere yoğunlaşılırsa daha yararlı bir iş yapılmış olur kanaatindeyim. Siz İdam cezası getirirsiniz.Birileri de yine başbakan asmaya kalkar..(Bunu unutmamak lazım.Teori ve pratiği aynı sonucu vermeyebiliyor maalesef. Burası Türkiye.)
22 Şubat 2015 Pazar 14:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Adnan Hocama (1) ;
Serkan
Sayın Hocam; İnsanlık,vicdan,empati,ahlak yoksunu sözkonusu canilere (İdam dahil) en ağır cezaların verilmesinde SİZ de,BEN de TOPLUM da hemfikir zaten.Bu tip caniler hakkında özel idam cezası kanunu çıkarılmasını herkes destekler..(Fakat hukuken Türkiye’de böyle bir özel kanun çıkarılması mümkün değil.Temenniden öteye geçmez.) Ben KISASın salt İDAM CEZASI zannedildiğini,kısas uygulamasının tarihte ve günümüzde sorunlu olduğunu anlatmaya çalıştım.Günümüzden bir örnek vereyim: -Geçen yıl S.Arabistan’da bir profesör kızını öldürdü.Kısas uygulanmadı. -Yine aynı Arabistan’da bir kadın üvey kız çocuğunu öldürdü.Kafasını kestiler.. Bu adalet midir? İnsanlık mıdır? Fakat kendilerine göre verilen ceza İslama uygundur.
22 Şubat 2015 Pazar 14:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kemal beye
Adnan Zeki Bıyık
yeni makalemiz mailinize gönderildi
21 Şubat 2015 Cumartesi 21:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri