Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Asıl Bu Ulemaya Sorulmalı

17 Eylül 2009 Perşembe

 

Başbakan Erdoğan başörtüsü meselesi gündemde sıcakken, ulemaya sorulmalı demişti. Laik cumhuriyetin başbakanı nasıl ulemaya atıfta bulunur diye eleştirilerin ardı arkası kesilmedi o dönemde.  

 

Aslında her işimiz keşke ulemaya danışılsa, işte adalet o zaman yerini bulur ve Asr-ı Saadetteki ve Osmanlı’nın ve dahi Selçuklu’nun altın dönemlerindeki sulh ve huzura kavuşuruz.

 

6 aydır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Münevver Karabulut cinayetinde beklenen oldu ve dün itibariyle katil zanlısı Cem Garipoğlu yakalandı veya teslim edildi.

 

Devletimizin omurgasını oluşturan yargıyı şimdi çok cetin bir görev bekliyor. Öncelikle, yargı ivedilikle bu davayı sonuçlandırmalı ve katil zanlısına ve onu destekliyenlere yıllarca unutulmayacak ve ibret alınacak bir ceza korkusuzca verilmeli.

 

Duygusal ve politik hareket edilinirse daha nice Münevverler yok olup giderler.

 

***

Peki Bu işin ulemayla ne alakası var?

 

Merhume Münevver’in babası Süreyya Karabulut, karşı taraftan yüklü miktarda kan parası talep ettiğinde; başta kıymetli yazarımız Cezmi Koç olmak üzere birçok kişi baba için hayal kırıklığına uğradıklarını beyan ettiler.

 

Oysa Süreyya Karabulut’un talep ettiğine ulema normaldir dedi. Eğer bir kimse katledilirse, katili affetme hakkı sadece maktulun varislerindedir. Tarihte bunun birçok örnekleri vardır.

 

Çok uzağa gitmeye gerek yok, bir kaç yıl once İbrahim Tatlıses’in yakın akrabaları bir ölüm hadisesine karıştıklarında; karşı taraf kan parası alarak meseleyi sulh ile çözmüştü.

 

***

Süreyya Karabulut milyon dolarları alsın ve katil serbest mi olsun dediğinizi duyar gibiyim. Cevabım hayır. Aksine katil hak ettiği cezayı mutlaka almalıdır. Şunu demek istiyorum katili affedip affetmemek merhumenin anne ve babasına aittir. Katile mahkeme tarafından verilecek ceza ise ayrı bir konudur.

 

Sonuç olarak Allah hiçbir anne babaya böyle bir evlat acısı vermesin, yine hiçbir anne babaya da böyle bir katil evlat nasip etmesin.

 

Neslimizin güzel devam etmesi için kim ne derse desin ulemaya her zaman ihtiyacımız var. Bu iş magazinleştirilmeden, ulemanın fikri alınmalı mahkeme de kararı ona gore vermelidir derim.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3390 defa okunmuştur
Selami Bey'e
Mücahit
Selami bey habername'de siz de bilirsiniz ki yorumlar onaydan geçmeden yayınlanmaz. Yani bizim yorumlarımız burada yer almışsa site yönetimi onay vermişdemektir. Site yönetimi onay verirken sizin "sansür" yaklaşımınız doğrusu garip kaçtı. Üstelik burada bir kavga da yok. Karşılıklı mütalaalarla konuyu tartışıyoruz. Selamlar
21 Eylül 2009 Pazartesi 22:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Para İstemesi Aslında Hakkıdır
Cezmi Koç
Tamam yaralı babanın para istemesi normal. Ancak olayın seyrine baktığımızda medyayı çok iyi yönlendirdi. Gerçi karşılıklı yönlendirme oldu. Bu olay (M.Karabulut cinayeti) halka mal olmuş bir olay. Eğer yaralı baba ilk başta ben kızımın kan parasını istiyorum deseydi belki kimse birşey demezdi. Ama hem kendisi medyayı kullandı hem de medya onu kullandı. İyi bir senaryo çizildi ve halk her zaman babanın yanında oldu. Ama iş maddiyata dökülünce senaryonun para için çizildiği anlaşıldı. Belki daha da ilginç durumlar vardır. Bunu zaman gösterecek. Bakarsınız ki olayda ummadık durumlar ve kişiler çıkacak. Görelim ve seyredelim...
21 Eylül 2009 Pazartesi 13:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
selami kardeşe.laf altında helede bir erkeğin lafının altında kalmayı pe
çeçen kızı esila
RİCA EDERİM yazarı unutmak ve bu siteyi forum sitesine çevirmek ne kelime?burası FİKİRLERİN BEYAN EDİLDİĞİ AÇIK bir PLATFORMSA elbet karşılıklı fikirler ELEŞTİRİ DOZUNU AŞMADAN açıklanmak zorundadır;ozaman fikir beyan etmenin yorum yazmanın NE ANLAMI VAR SELAMİ KARDEŞ?
19 Eylül 2009 Cumartesi 23:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
karışıklık
medine
Yazıyı ilk okuduğumda çok mantıklı olduğunu düşündüm ama gerçekten ulemaya sorulsa ulema bu işe ne derdi acaba? Bildiğim kadarıyla İslam Hukukunda kan parası karşılığında katil affedilebiliyor, ama burada şöyle bir sorun var. Bu kural ancak İslam şeriatının uygulandığı bir ülkede söz konusu olabilir. İkincisi maktülün ailesi diyeti alınca katilin serbest olması lazım. O zaman hem aile bu parayı alsın hem de Cem cezasını çeksin dememek lazım diye düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyetinde maktülün ailesini bu parayı talep etme hakkı yoktur sanıyorum. Ama tabi ulemaya sormak lazım.
19 Eylül 2009 Cumartesi 23:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Mücahit ve Çeçen kardeşe açık uyarı
Selami
yazar güzel bir analiz yapmış ve uyarısında da bulunmuş. ancak siz yorumcular maalesef bu alanı forum sitelerine çevirmişsiniz. Burada fikir üreten bir kalemi ise unutmuşsunuz. Vah Türkiyem gerçeği.
19 Eylül 2009 Cumartesi 01:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri