Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Gerçeği Kuyuya Atmak!...

25 Mayıs 2012 Cuma

Yusuf Sûresi Notları

Kur’anın tüm bölümleri hiç şüphe yok ki çok önemlidir…

Hayat verir… Ne kadar yüce kitabımıza yakın durursa o kadar ‘Hayy Sırrı’na mazhar olabiliriz.

Hayret uyandıran surelerden biri de Kur’an’da Sure-i Yusuftur!

Çok ibretlidir.

Sık okunmalıdır. Üzerinde bıkıp usanmadan düşünmelidir.

Bunu başardığımızda nasıl kendi hayatımızın da bu hikayenin içinde bir yerlerde yer aldığını hayretler içinde kalarak göreceğiz.

Aşağıda sizlere çok özel notlar sunacağım.

Gençliği yeniden sönmeyen güneş olan Kur’an gerçekleri ile tanıştıran Dr. Haluk Nurbaki Hocanın anlatımlarından bu notlar.

Bu günlerde vuslatının 15.ci sene-i devriyesine yaklaşıyoruz.

İçimiz dışımız hazretin sırrıyla dolu…

Heyecanı sardı. Her zaman olduğu gibi tekrar kendine çekti.

Merak edenler için notlara geçmeden evvel hatırlatalım hemen:

   Haluk Nurbaki hocamız 02 Haziran 2012’de Afyon’da Sultan Divani Camiinde okunacak mevlidi şerif sonrası kabri başında, 7 Haziran 2012 tarihinde de ESKADER’in organizasyonuyla saat 18.00’de Cağaloğlu Timaş Kafe’de anılacaktır.

Damla Yayınları tarafından yayınlanan Sure-i Yusuf’un Yorumu kitabını özellikle tavsiye ederek Nurbaki hocamızın sohbetinden Yusuf Suresine ait notları paylaşıyorum.

 • "Bir iş yapılacağı zaman, Cenab-ı Hakk vasıta olarak, insanı kullanır. O an da kimin gönlü daha temiz, daha selamette ise ve kimin gönül düğmesi hemen açılıp genişleyecekse, o gönlün sahibini seçer.
 • Kur'an'ın en fevkalade yanlarından biri, her an geçerli olmasıdır.
 • Hz. Yakup ile oğulları arasındaki muharebe, her gün insanların birbirini kandırmak için düştükleri muharebedir.
 • Her çağda insanlara yapılan hileler, onu gafletten felakete götüren sebepler aynıdır.
 • Kur'an'ın hükümleri hiç eskimez ve yıpranmaz, her şey yıpransa bile!
 • Sure-i Yusuf, eskimezliğin ötesindeki bir örnektir. Yahudi âlimleri bile, Hz. Yusuf’la ilgili bilgileri çok iyi açıklandığı için Kur'an'dan almışlardır.
 • İnsandaki özellikler karanlıkta gördüğünüz zaman çirkindir ama bunlar gönül hazinesinde eridikten sonra yıldız gibi parlamaya başlar. Meskenet gayrete, zulüm merhamete döner meselâ...
 • Gönül, insanın içindeki çirkinlikleri eriterek, kendisine râm eder. Ondan sonra da onları güzelleştirir ve bir sema gibi müminin ruh aynası yapar.
 • Nasıl ki yıldızların ortaya çıkabilmesi için güneşin bir an çekilmesi ve ayın ortaya çıkması gerekir, insanın gönlündeki hastalıkların gidebilmesi içinde, Allah güzelliğine karşı saygılı olması ve insanın bu güzelliklerin peşinden koşması gerekir. Bu, ayın secdesi anlamına gelir. Bu güzelliğin peşinden koşarken bir iman ateşine ihtiyaç vardır ki, bunu da güneş temsil eder.
 • İman ateşini bulduktan sonra altına sürekli körük verilmesi gerekir. Yoksa ilk rüzgârla söner.
 •  İnsanoğlu, Peygamberlerle misallendirilen hâdiseleri iyi izlemelidir. Zannedilmesin ki, her şey oldu, bitti. Yakup ve Yusuf (as)'ın başına neler geldiğini ve şeytan'ın kapıda nasıl beklediğini unutmamak gerekir.
 • Allah, gönülden çıkan yansımaya bakıyor. Eğer gönüllerde Allah'la beraber güzel bir istasyon kurarsanız, Allah'a yaptıramayacağınız iş yok.
 • Elimizi kaldırıp, çok süslü dualar ediyoruz ama bu iş yapmıyor. Senkron olmuyor. Gönül başka şey söylüyor, el başka şey söylüyor.
 • Yahudiler, Hz. Yusuf'un Mısır'da olması sayesinde Mısır'a geldiler ve buranın ekonomisine sahip oldular. Bugün ki teknolojinin lideri olan Yahudilerin ilmi öğrenmesi, Hz. Yusuf devrinde Mısır'a gitmeleriyle başlamıştır.
 • Her zaman bir Yusuf hikâyesi yaşanmaktadır. İnsanlar farkında olarak ya da olmayarak, gerçeği kuyuya atarlar. Ama her zaman bir kervan gelip, onu kuyudan çıkarmaz. O yüzden asıl olan, gerçeği kuyuya atmamaktır.
 • Arz, sayfiye yeri değil. Allah insanları, "Kullarım Cennette biraz sıkıldı, gidip dünyayı dolaşsınlar" diye göndermedi.
 • Kur'an'ın hidâyet sırrı için, infak şarttır. Bu şart yerine gelmezse, o kişi namaz bile kılsa, Kur'an'la irtibatı kesilebilir.
 • Kur'an, Hâdi sırrına sahiptir. Bu sır, Onu mutlaka düze çıkarır.
 • İnsanlık sevgisi olmadıkça, Allah sevgisi olmaz.
 • İnfak sırrı, bağlılık oluşturarak sevgiyi doğurur.
 • Birçok çilelerden geçseniz de hayatta sizi sürprizler bekler. Ama bu konuda Allah bize bir anahtar veriyor Sure-i Yusuf'ta: "Gönülden bir cereyan çıkar ve bu cereyanla dünyayı yenersiniz."

Gerçeği kuyuya atmamak gerek!

Gerçeğimizi kuyuya atmayalım. Nurbaki hocamız uyarıyor. Her zaman yoldan geçen bir kervan bulunmayabilir.

Ruhaniyetine selam olsun!..

HABER NAME/ 25.05.2012 canbolatugur@gmail.com/ https://twitter.com/ugurcanbolathttps://www.facebook.com/iyibakkendine 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7110 defa okunmuştur
Allah razı olsun
dili diken
Ben de her zaman kendimden şikayetçiyim.Okuyorum,öğreniyorum ama uygulamada başarılı olamıyorum.Acaba samimiyetim mi yok veya dış tahrikleri çok mu dikkate alıyorum.Yaşadığım olumsuzlukların sebebini başkalarına yüklüyorum ama asıl sorumluluğun bana ait olduğunu,haklı olsamda tepkilerde olumsuz davrandığımı sonradan görüyorum.Herşeye rağmen olgun insan olmayı,nefsimi haklı çıkarmamayı nasıl başarabilirim?Selamlar
26 Mayıs 2012 Cumartesi 10:00
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
TEŞEKKÜRLER
Sevilay Bardan
Merhabalar Uğur Bey Babamın çok sevdiği bir şahsiyetti Dr. Haluk Nurbaki... TRT de yayınlanan İnsan ve Hayat isimli bir programı vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bu programı iple çekerdi ve babam için program başladığında hayat susardı. Dr. Haluk Nurbaki'nin sesi bana gizemli gelirdi ama o dönemlerde söylediklerine yeterince muhatap olamadım. Daha sonra babamın kütüphanesinden okudum ve gerçek ilmi şahsiyetini o zaman fark ettim. Allah ona layık eylesin bizleri
25 Mayıs 2012 Cuma 18:27
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Rahmet dilerim
şaban uçaral
Haluk Nurbaki üstadın tüm eserlerini defalarca okudum. Ama sure-i yusufun yorumu nedense bana hep başka geldi. Onu bütünüyle anlayamadığımı düşündüm sürekli ve her defasında okurken yeni hazlar anldım.Bu notları şimdi okuyunca tekrar kitabı okumam gerektiği mesajını aldım.
25 Mayıs 2012 Cuma 18:24
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri