40 Alim 40 Eser

40 Alim 40 Eser

‘40 Alim Kırk Eser’ adlı söyleşi programının bu ayki konusu büyük alim Arif Yusuf Hace Hemedani’nin “Hayat Nedir?” adlı kitabıydı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, Sosyolog-Yazar Yusuf Özkan Özburun Türkiye’de yeteri kadar tanınmadığını vurguladığı Yusuf Hace Hemedani’nin Hayat Nedir?  sorusuna verdiği yanıt ve büyük alimin görüşleri üzerine konuştu.

Özburun, toplumun çoğunun bilgiyi televizyon ve internetten aldığını ve bu mecralarda hayatını ilime veren kişilere yeteri kadar yer verilmediğini, özellikle gençlerin daha çok bu medya organlarında yayınlanan faydasız rol modelleri örnek aldığını vurguladı.

Hace Hemedani’nin Ahmet Yesevi’nin hocası olduğunu belirten Özburun, büyük alimin kendisine sorulan Hayat Nedir? adlı soruya verdiği cevabın ‘Teselli’ olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“İnsan neyle teselli oluyorsa onunla canlıdır. Herkesin tesellisi farklı şeylere farklı şekildedir. Bir anlık tatla hazla teselli bulan yada yaptığı işle teselli bulanlar var. Ve neyle teselli buluyorsan hayat senin için de odur.  Ama bu teselliler asıl huzur kaynağından uzaklaştıkça sorun olmaya başlıyor.  Birey hayatın gelip geçen yüzüyle teselli oluyor ve kendini avutuyor. Özellikle içinde bulunduğumuz çağ bireyin kendisini avutacağı sahte teselliler bulacağı birçok materyali içinde barındırıyor. Burada bireyin daha güçlü olup ebedi olana yatırım yapması gerekir. Günü birlik hırslara kapılmak bireyleri gerçeklikten uzaklaştırır. Büyük alim Hemedani de Hayat Nedir? sorusuna verdiği yanıtta teselli bulduğumuz olguları çok iyi analiz etmemiz ve bu şekilde hayatı daha iyi anlamlandıracağımızı ifade etmiştir.”  

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :