Artova Lisesi rekora koşuyor

Artova Lisesi rekora koşuyor

5 bin nüfuslu Artova'nın tek lisesi iki yıldır büyük başarılarıyla dikkat çekiyor.

 

Bu yıl sınava giren 41 öğrenciden 38'i üniversiteyi kazanmayı başardı. Bu başarıdan sonra Anadolu liselerini kazanan öğrenciler bile Artova Lisesi'ni tercih etmeye başladı. Başarıda okul yönetiminin, öğretmenlerin ve Milli Eğitim'in payı büyük.

Tokat'ın Artova ilçesinde eğitim veren Artova Lisesi, iki yıldır üniversite sınavlarında elde ettiği başarı ile rekor kırıyor. Geçen yıl 42 öğrenciden 38'ini üniversiteye yerleştiren lise, bu yıl da 41 öğrenciden 38'ine üniversite kapılarını açtı.Üniversitegiriş sınavlarında il birinciliği kazanan Artova Lisesi'nin öğrencileri,Türkiyesıralamasında da dereceye girdi.

5 bin nüfusa sahip ilçede dershane olmadığı için yıllarca Tokat'a dershaneye giden öğrencilerin durumunu değerlendiren okul idaresi, velilerle bir araya gelerek okulda kurs açmaya karar verir. Normal dersler bittikten sonra lise son sınıf öğrencilerine üniversite sınavına hazırlık eğitimi yapılır. Kurslar hafta sonları da devam eder. Veliler de öğretmenlerin özverili çalışması karşısında çocuklarını daha disiplinli çalışmaya yönlendirir. Bu sayede önceki yıl mezun olan 42 öğrenciden 38'i üniversite sınavını kazanır. Okul, Türkiye genelinde üniversiteyi kazandırma sıralamasında da üçüncü olur. Uygulama başarılı sonuç verince lise son sınıflar için geçen yıl da aynı çalışma devam etti. Aynı başarılı sonuç elde edilince lisenin eğitim biçimi de dikkat çeker.

Okul Müdür Vekili Lütfi Yalçın, üniversite sınavındaki başarılı sonuçların ardından çevre ilçelerdeki öğrencilerin de Artova Lisesi'ne kayıt yaptırmaya başladığını söylüyor. Yalçın, bu yıl lise birinci sınıfa 150 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek, kayıt sayısının geçen yıla göre iki katına çıktığını belirtiyor. Okul idarecileri, "Eskiden öğrenciler Anadolu lisesine ya da Tokat'taki liselere kayıt yaptırmak istiyordu. Şimdi Anadolu liselerini kazanan öğrenciler bile bizim okulumuzu tercih etmeye başladı." diyor.

AK Parti Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan, okulu ziyaret ederek yöneticileri ve öğretmenleri tebrik etti. Bu sistemin Anadolu'daki küçük yerleşim yerleri hatta Türkiye için model olabileceğini söyleyen Ayalan, "Bu başarı, özverinin, bireysel çalışmanın ürünü. Okul idaresi iyi bir ekip kurmuş. Milli Eğitim de onları desteklemiş. Bütün öğrencilere yeteneklerine göre hedef belirlemişler. Tercihlerini beraber yapmışlar ve yüzde yüze yakın başarılı sonuç elde etmişler." dedi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanan Mehtap Bıyık, öğretmenlerinin fedakâr bir şekilde çalışarak kendilerine destek verdiğini söyledi. Bıyık, "Biz de girdiğimiz sınavda başarılı olarak onları mahcup etmedik." dedi.Selçuk Üniversitesiİletişim Fakültesi'ni kazanan Abdulmuttalip Alnıaçık da okul idaresi ve öğretmenlerin desteğiyle üniversiteye girdiklerini ifade etti.


ZAMAN

Etiketler :