'Başörtülü öğrenciler okula alınmayacak'

'Başörtülü öğrenciler okula alınmayacak'

Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından Ege Üniversitesi (EÜ), başörtüsü ile ilgili bir skandalla gündemde.

Öğrenciler, üniversitenin fen fakültesi girişine asılan dekanlık onaylı, "Öğrenciler, fakültemiz binalarına türban ile giremeyeceklerdir." yazının şokunu yaşıyor. Fakültede, başlarını açarak derse giren öğrencilerin bazı öğretim üyeleri ve asistanlar tarafından, fotoğraflarının çekilerek fişlendiği ayrıca sözlü tacize uğradığı öne sürülüyor. Bu duruma itiraz edenlere ise zorla tutanak tutturulup imzalatıldığı belirtiliyor.

Fişleme ve taciz iddialarının odağındaki yer, üniversitenin fen fakültesi astronomi ve uzay bilimleri bölümü. Buradaki başörtülü öğrenciler, göz hapsinde tutuldukları ve hocalara yaranmak isteyen bazı asistanlar tarafından psikolojik baskı altına alındıklarından şikâyetçi. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, yaşananları doğrulayarak rektörlük ve dekanlığın bilgisi dahilinde hareket ettiklerini söylüyor. Dekanlık yetkilileri ise, "Bilgimiz yok. Böyle bir şeye izin vermeyiz." şeklinde açıklama yapıyor.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı öğrenciler, astrofizik anabilim dalında görevli öğretim üyeleri R.P. ve Z.T. ile araştırma görevlisi O.Ö.'nün, kendilerine baskı uyguladığını ileri sürdü. İddialar hakkında konuşmayacaklarını açıklayan öğretim üyeleri, konunun muhatabının bölüm başkanlığı olduğunu söyledi. Bölüm Başkanı Evren ise utanç veren uygulama karşısında kendisini savundu: "Türbanlı öğrencilerin içeriye girmesi önceden beri yasak. Kapılarda bu yazılar yazıyor. Öğrenciler, bunlara rağmen içeri girmeye çalışıyor. Arkadaşımız veya öğretim üyelerimiz bu durumdan huzursuz. Üst yönetimlerle konuştuğumuzda, 'O öğrencileri bir tutanak tutup bildirirseniz biz de gerekli işlemleri yaparız.' diyorlar. Yapılan işlemler bunlar, başka bir şey değil." Evren, fotoğrafla fişlemenin öğretim üyelerinin görevi olup olmadığı sorusuna karşılık da şunları söyledi: "Bizden kanıt istiyorlar, onun için yapılıyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman 'öğretim üyelerinin sorumluluğundadır' deniyor. O zaman öğretim üyeleri de gerekeni yapmak zorunda kalıyor. Bizden ziyade üst yönetimlerimizin sorunu, onların dediklerini yapıyoruz. Ben dekanlığımıza sordum, dekanlık da rektörlüğe sormuştur."

Fotoğrafla fişleme iddialarını reddeden EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, böyle bir uygulamanın söz konusu olamayacağını belirtti. "Rektörlük adına konuşmuyorum ama dekanlık olarak biz kendilerine böyle bir şey söylemedik." diyen Kazancı şaşkınlığını şu sözlerle ifade etti: "Hiç böyle bir şey mümkün müdür ki bir öğrencinin fotoğrafını çekin bana gönderin diyeyim? Söz konusu bile olamaz. Ben söylemedim, rektörlüğümüz de böyle bir istekte bulunmadı."(Zaman)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :