CIA'nin sahte aşısı Pakistan'ı karıştırdı

CIA'nin sahte aşısı Pakistan'ı karıştırdı

CIA'in Pakistan'da terörist Usame Bin Ladin'in DNA'sını ele geçirmek amacıyla sahte bir aşı kampanyası düzenlediği yolundaki açıklamalar Pakistan'ı korkuttu.

 

Pakistanlı yetkililer ve uluslararası sağlık kuruluşları, ABD merkezi haberalma teşkilatı CIA'in Pakistan'da terörist Usame Bin Ladin'in DNA'sını ele geçirmek amacıyla sahte bir aşı kampanyası düzenlediği yolundaki haberleri kaygıyla karşıladıklarını açıkladı.

Bu iddianın özellikle, Pakistan'da çocuk felcinin önlenmesine yönelik olarak sürdürülen aşı kampanyalarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden kaygı duyulduğu belirtildi. Taliban, aşı kampanyasını sürdüren sağlık görevlilerinin zaten kendi bölgelerine girişine izin vermiyordu. Çıkan haberlerin, sağlık görevlilerine karşı olumsuz tutumu artırabileceği belirtildi.

CIA'in sahte aşı kampanyası iddiası, Pakistanlı ve Amerikalı yetkililere dayanılarak, İngiliz Guardian gazetesi tarafından verilmişti. Haberle ilgili olarak CIA bir açıklama yapmadı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Pakistanlı sağlık yetkilisi, konuya ilişkin toplantılar yaptıklarını belirterek, iddiaların özellikle Afganistan sınırındaki aşiret bölgeleri başta olmak üzere, ülkedeki aşılama kampanyalarını olumsuz etkilemesinden kaygı duyduklarını söyledi. Pakistan'daki Uluslararası Kızılhaç sözcüsü Michael O'Brien da sağlık görevlilerinin kritik bölgelere ulaşmasının engellenmesi kaygısı duyduklarını ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü de CIA'in sahte aşı kampanyası ile ilgili olarak bugün bir açıklama yaparak, "bu haberlerin Pakistan'da çocukların aşılanması üzerinde olumsuz etki yapacağından kaygı duyduğunu" açıkladı.

Pakistan Talibanı da radyodan halka çağrı yaparak, gönüllü kuruluşların ve ABD müttefiki ülkelerin ilaçlarından sakınmaları çağrısı yaptı.

AA

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.