Erdoğan, özel halk otobüsçüleriyle buluştu

Erdoğan, özel halk otobüsçüleriyle buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: (2)- "Bir de bu UBER muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok"- "Bizim taksicilik sistemimiz var kardeşim, nereden çıktı bu? Avrupa'da varmış, bana ne Avrupa'dan. Bunun kararını biz vereceğiz. Bu k

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir de UBER, muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'nin (TÖHOB) iftar programındaki konuşmasında, Marmaray'ın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük projelerinden biri olduğunu belirterek, 29 Ekim 2013’te açılan Marmaray'ı şu ana kadar 268 milyon kişinin kullanarak boğazın altından Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya geçtiğini anlattı.

Erdoğan, 26 Ağustos 2016'da açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden bugüne kadar yaklaşık 27 milyon aracın geçtiğini, bu araçların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yükünü hafiflettiğini ifade etti.

Avrasya Tüneli'nin de 20 Aralık 2016'da açıldığını hatırlatan Erdoğan, "Oradan da bugün ne kadar 23 milyon araç geçti. Açılmasaydı ne olacaktı? O da birinci köprüye yük olacaktı. İşte bunlar ne oldu? Oraların yükünü almış oldu. Bizim yalanla, dolanla, aldatmayla, iftirayla işimiz olmaz. Bazıları ince ince yalanlar söyleyip duruyor. Bu iş çıraklık işi değil. Bu iş ustalık işi, Öyle kolay gelmedik buraya. Biz icraatlarımızla konuşuruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde emeklilerden polislere, öğretmenlerden hemşirelere kadar toplumun farklı kesimleri için müjdeler verdiğini belirterek, şöyle devam etti.

"Bugün de sizleri ekonomik olarak yükünüzü hafifletecek bazı müjdelerimizi paylaşmak istiyorum. İlk müjdem sizin Katma Değer Vergisi ödemelerinize ilişkin olacak. Sizler 'KDV ödeyelim ama hem ödemeniz basit olsun, ödeyebileceğimiz kadar olsun' dediniz. Arkadaşlarımız sizlerle bir araya geldiler. Maliye Bakanım da burada. Getirdim ki buraya, bir yanlışlık olmasın. Sıkıntılarınızı, taleplerinizi tek tek not aldılar. Sizlerin bu sorununa yine sizlerle beraber bir çözüm geliştirdiler. Buna göre, artık her ay yolculardan tahsil ettiğiniz KDV dahil hasılatınızın yüzde 1,5'ini KDV olarak maliyeye ödeyeceksiniz. Buna karşılık fatura konusundaki zorluklardan da kurtulacaksınız. Sizinle maliye arasında artık daha basit, daha kolay, daha ödenebilir bir vergi ödeme sistemi kurmuş olacağız. Bu sisteme geçmek yine sizin isteğinize bağlı. İster bu sistemle vergi ödersiniz, isterse faturalarınıza göre çıkacak verginizi ödersiniz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum."

KDV'de getirdikleri bu kolaylığı ödeyecekleri yıllık Gelir Vergisi'nde de gerçekleştirebileceklerini dile getiren Erdoğan, "Bu konuda da arkadaşlarımız sizlerle çalışmayı sürdürecekler." dedi.

Coşkulu teşekkür tezahüratları üzerine Erdoğan, "Eyvallah; yaparsa AK Parti yapar. Artık 24 Haziran'dan sonra zaten Başkanlık sistemine geçiyoruz, işimiz daha kolay." ifadelerini kullandı.

- Ücretsiz taşınan yolculara karşılık verilen ödeme tutarı yüzde 33 artırılacak

Sektöre vereceği ikinci müjdenin, özel halk otobüslerinin ücretsiz olarak taşıdığı yolculara karşılık her ay kendilerine yaptıkları ödemeye ilişkin olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hepinizin bildiği gibi Ankara ve İstanbul illerinde özel halk otobüsü başına aylık bin lira, diğer büyükşehirlerde 750 lira, diğer belediyelerde ise 600 lira sizlere ödeme yapıyoruz. Bu uygulamaya 2015 yılında başladık ve aynı rakamla devam ettik. Şimdi gelecek aydan itibaren bu ödemeleri artırıyoruz. Buna göre, Ankara ve İstanbul illerinde aylık bin lira olan ödemeyi bin 330 liraya, diğer büyükşehirlerde 750 lira olan ödemeyi bin liraya, diğer belediyelerde ise 600 lira olan ödeme 800 liraya çıkartılacak. Yani ödeme tutarlarını yüzde 33 oranında artırıyoruz."

Bu sözlerin ardından Erdoğan, "Biraz alkış az geldi, beğenmediniz galiba" şeklinde espri yaparken, salondakiler bu sözlere coşkulu şekilde alkışla karşılık verdi. Erdoğan, "Böylece ücretsiz taşıma hizmetinizin karşılığını verme konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. Bununla da kalmadık, büyükşehir belediyelerinin halk otobüsleri ve deniz araçları işletmecilerine ayrıca ödeme yapabilmelerinin önünü de açtık. Bu düzenlemenin de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

- "UBER işi bitti"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir başka düzenlemeyi de taksici esnaf için gerçekleştirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"D2 Yetki Belgesi'ne dayalı olarak taksici esnafımıza alternatif hizmet verilmesi, mevzuatımız açısından zaten mümkün değildi. Uygulamadaki bu yanlış anlaşılmayı düzeltecek adımları hem Ulaştırma Bakanlığımız hem İçişleri Bakanlığımız hem de belediyemiz attı. Taksici esnafımızın da burada durup kendini bir muhasebeye, murakabeye tabi tutması gerekiyor. Hem teknik kalite anlamında hem de müşteri ilişkileri bakımından hizmet standartlarını yükseltmeyen bir mesleğin varlığını uzun süre devam ettirebilmesi mümkün değildir. Er veya geç bir alternatif gelir bu sistemi değiştirir. Bunun için taksicilerimizi kendilerine verilen imkanı gereken dönüşümü, değişimi gerçekleştirerek en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyoruz. Bir de bu UBER muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok. Geçenlerde bunu zaten Sayın Başbakan açıkladı. Bizim taksicilik sistemimiz var kardeşim, nereden çıktı bu iş? Avrupa'da varmış, bana ne Avrupa'dan. Bunun kararını biz vereceğiz. Bu konuyla ilgili Sayın Vali, bütün yetki sizde. İçişleri Bakanlığımız talimatı verdi. Öyle kendine göre yok özel taksicilik sistemi mi, Uber mi, bilmem ne, yok böyle bir şey ya, kusura bakmasınlar. Bunların üzerine trafik gidecek, gereğini yapacak. Çünkü biz taksilerimizin, taksicilerimizin hakkını birilerine kaptıramayız, yedirtemeyiz."

- "Sayısı az da olsa kötü örneklerin yaşanmasını istemiyoruz"

Sektörün içinde bulunanların da kaliteli hizmetin, kaliteli ürünün asla müşteri sıkıntısı olmayacağını iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, işini iyi yapan, düzgün yapan, yolcusuna değer verenin muhakkak kazanacağını söyledi.

Erdoğan, bu açıdan özel halk otobüsçülerinin başarılı bir imtihan verdiklerine inandığını ifade ederek, "Kimi zaman basına yansıyan menfi haberlerin de sektörün gerçeğini yansıtmaktan ziyade bireysel sıkıntılar olduğunu özellikle düşünüyorum. Elbette sayısı az da olsa biz asla bu tarz kötü örneklerin yaşanmasını istemiyoruz. Şoförlerimize düşen görev, bu tür hadiselerin üzerine süratle giderek bir daha tekrarlanmamasını temin etmektir. Unutmayın, siz iyi olursanız, büyümeye, kazanmaya, rakiplerimize fark atmaya devam edersiniz. Siz vatandaşlarımızla bağınızı güçlü tutarsanız onlar tarafından tercih edilmeyi sürdürürsünüz." diye konuştu.

İftar sofralarını paylaştıkları için sektör temsilcilerine teşekkür eden Erdoğan, "Güçlü Meclis, güçlü Hükümet, güçlü Türkiye yolunda verdiğimiz mücadeleye desteğiniz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Rabbim şoförlerimizi her türlü kazadan, beladan muhafaza buyursun. Hayırlı, bereketli kazançlar ihsan etsin diyorum. Vakit birlik vakti, vakit Türkiye vakti diyerek hepinizi sevgiyle selamlıyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

Programa Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak ve otobüs şoförleriyle aileleri katıldı.

Program sonunda TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye takdiminde bulundu.

(Bitti)

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.