İsrail askerine taş atacak!

İsrail askerine taş atacak!

Lübnan’a çarşamba günü bir resmi ziyarette bulunacak olan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, İsrail askerlerine taş atmak istediği yönündeki bilgiler, İsrail'i karıştırdı.

 

Şarkiyatçılık adlı kitabıyla tanınan ve 2003’te ölen Filistin asıllı Amerikalı akademisyen Edward Said, 2000 yılında Lübnan sınırından İsrail’e taş atınca tartışma yaratmıştı.

Lübnan’a çarşamba günü bir resmi ziyarette bulunacak olan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, İsrail askerlerine taş atmak istediği öne sürüldü.

El Kuds el Arabi Gazetesi’nin haberine göre Ahmedinejad ziyaretinin ikinci gününde Lübnan’ın güneyine inerek İsrail sınır karakoluna taş atacak. Haberde, bu planı öğrenen İsrail’in, ABD, Fransa ve BM aracılığıyla Lübnan hükümetine baskı yaptığı bildirildi.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Uzi Arad’ın, Paris’te Fransız mevkidaşı Jean-David Levitte ile bir araya geldiği, kendisinden, “İsrail yönetimince Ahmedinejad’ın sınıra kadar yaklaşmasının, bölgenin istikrarını bozacak provokatif bir hareket olarak görüldüğü ve bu nedenle iptal edilmesini istediği” mesajını, Lübnan hükümetine aktarmasını istediği ifade edildi.

‘Kıçınız tekmelenecek’

Tahran’da dün bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı ise ABD hakkında yine sert ifadeler kullanarak, “Eğer bölgeyi terk etmezseniz, şunu bilin ki, bölge ülkeleri sizi kıçınıza tekme atarak kovacak” dedi.

HÜRRİYET


 

Etiketler :