Kontenjan endişesi YÖK'ü harekete geçirdi

Kontenjan endişesi YÖK'ü harekete geçirdi

Bu yıl LYS'ye giren 1 milyon 900 bin öğrenciden sadece yarısının 180 puan barajını aşması YÖK'ü harekete geçirdi.

YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavı 'nda (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesi üzerine harekete geçti.

YÖK, LYS 'de, tercih yapmak için gerekli olan 180 baraj puanını 165 'e düşürmeyi gündemine aldı.

Baraj puanının düşmesiyle üniversitelerde boş kontenjan kalmayacak.

Akşam gazetesinden Esra Kaya'nın haberine göre, sınavı geçerli sayılan yaklaşık 2 milyon genci ilgilendiren bu çözüm, önümüzdeki günlerde toplanacak YÖK Genel Kurulu 'nda değerlendirilecek.

Üniversite sınav Sonuçlarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 'ya sunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu durumun, geçen yıl uygulanan katsayı hesabının kaldırılmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle çok sayıda kontenjan açığının ortaya çıkacağını bildirdi.

Geçen yıllarda katsayılar 0.15 'e çarpılırken bu sene tüm öğrencilerinki 0.12 ile çarpıldı. Böylelikle genelde adayların puanında yaklaşık 15 puanlık düşüş meydana geldi. Çetinsaya, önümüzdeki günlerde Genel Kurul 'u toplayarak baraj puanının 180 'den 165 'e indirilmesini gündeme alacak.

KONTENJAN SORUNU BİTECEK
Eski ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi de olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, “Toplam puan 575 iken 560 'a düştü. Yani puanlarda diğer etkilerden bağımsız olarak 15 puan geriledi. Bu çerçevede YÖK 'ün tercihte taban puanlarını 180 yerine 165 'e çekmesi Son derece rasyonel olacaktır. Böylelikle üniversitelerin boş kontenjan sorunu bitecek” dedi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.