Obama'nın İsrail'i çıldırtan fotoğrafı

Obama'nın İsrail'i çıldırtan fotoğrafı

Başkan Obama, ayaklarını masanın üzerine atmış, telefonla görüşüyor. Ama İsrail televizyonlarının yaklaşımı oldukça ilginçti. İşte nedeni...

Geçtiğimiz Pazartesi Oval Ofiste, Başkan Obama telefonda görüşürken çekildiği belirtilen fotoğraf, İsraillileri çileden çıkardı çünkü telefonun diğer ucunda İsrail Başbakanı Netanyahu vardı.

İsrail televizyonları ise görüntüyü, en az Başkan Bush'a ayakkabı fırlatılması kadar vahim olarak yorumladı ve "İsrail'e hakaret" diye verdi.

Her ne kadar bir İsrail geleneği olmasa da ayakkabılarının altını göstermek, İsrailliler'in de ayıpladığı bir şey. Ortadoğu'da ayakkabılarını birine doğru tutmak, ayakkabı fırlatmak bir hakaret sayılıyor. 60 yıldır bu bölgede varlığını sürdüren İsrail ise bu gelenekten etkilenmiş görünüyor.

Bu görüntünün diğer Ortadoğu ülkelerinde nasıl yorumlanacağına da dikkat çeken İsrail'in Channel One TV kanalı, Obama'nın Netanyahu ile görüşürken bu pozisyonu tercih etmesini eleştirdi.

Amerikan CBS televizyonu ise "Bu fotoğraf doğru veya değil.. Ama bu fotoğrafa İsraillilerin getirdikleri yorum ne kadar köşeye sıkışmış hissettiklerini gösteriyor" ifadesini kullandı.

Başkan Obama, İsrail'in Filistin topraklarına inşa ettiği yerleşim birimlerine karşı çıkıyor ve İsrail yönetimine bu konuda baskı uyguluyor.

Bush yönetimi sırasında böyle bir baskı görmeyen İsrail yönetimi, Obama'nın baskısından son derece rahatsız.  (Hürriyet)

Etiketler :