GRANADA GEZİ NOTLARI

GRANADA GEZİ NOTLARI

Konakladığımız otelde akşam yemeği sonrası tarihi Granada sokaklarında dolaşmak ve şehrin tarihi dokusunu keşfetmek için üç arkadaşla hemen yola koyulduk. Rehberimiz bize Al Hamra Sarayı'nın gece manzarasının muhteşem olduğunu söylemişti.

Granada sokaklarında gezerken, geleneksel İspanyol müziği yapan sokak sanatçılarının sesleri kulağımıza hoş geldi. Dar sokaklar boyunca ilerledikçe, yerel halkın keyifli sohbetlerini ve insanların gülümsemelerini gördük. Şehrin renkli ışıkları, tarihi binaların duvarlarına yansıyarak, gece manzarasını muhteşem bir hale getiriyor.

Biraz daha yukarı doğru yürüyerek tepeye geldiğimizde, karşı tepede bulunan El Hamra Sarayı soluk kesen güzelliğiyle büyüledi beni. Ay ışığının altında, sarayın ihtişamlı yapısını hayranlıkla izledim.

Geleneksel mimarinin en güzel örneklerinden biri olan El Hamra Sarayı, Endülüs medeniyetinin izlerini taşıyan muhteşem bir yapı olduğunu hissettiriyordu. El Hamra sarayı ve çevresini izledikten sonra otele doğru yürümeye başladık.

Gecenin sonunda, tarihi Granada sokaklarında geçirdiğim zamandan, El Hamra Sarayı'nın muhteşem manzarasından ve sıcakkanlı yerel halkla tanışmaktan dolayı çok mutluydum. Granada’nın tarihi sokaklarındaki gece yürüyüşü, Endülüs medeniyeti’nin izlerini takip etme, Endülüs’ ün tarihî ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için harika bir fırsat olmuştu.

Ertesi sabah, Granada'nın muhteşem manzarasını tepeden izleyebileceğimiz bir noktaya gitmek için erkenden yola çıktık. Rehberimiz Ali Osman Ramazanoğlu önce bizi bilgilendirdi. Önce tarihi sokakların olduğu Albaysin Mahallesi turu, öğleden sonra El Hamra Sarayı ziyaret edilecektir.

Rehberimiz bize, Granada seyir terasından El Hamra Sarayı'nın manzarasının çok daha güzel olduğunu söyledi. Demek ki dünyanın her tarafında seyir terasları var. Birçok seyir terası manzaranın keyfine uygun olması bakımından sonradan yapılmış olsa da güzel bir düşünce.

Sabah serinliğinde, Granada sokaklarından yükselen sesler, kuşların cıvıltıları ve rüzgarın hafif esintisi, doğal bir müzik oluşturuyordu. Sabahın erken saatinde merak ve heyecanla seyir tepesine vardık. Güneş’in doğuşu ile birlikte El Hamra sarayının tarafından büyüleyici muhteşem manzarası karşımızda duruyordu. Karşı tepede, Endülüs medeniyetinin etkilerini taşıyan El Hamra Sarayı'nın manzarasına hayranlıkla baktık. Şehrin kültürel zenginliğini ve tarihî dokusunu daha net hissedebiliyorduk.

Rehberimiz Ali Osman Bey Granada şehri ve El Hamra Sarayı hakkında bizi bilgilendirdi. “ Granada şehri, İspanya'nın en yüksek dağı olan 3479 metre yüksekliğinde olan Sierra Nevada dağının eteklerinde kurulmuştur. İspanya’nın güneydoğusunda yer alan Granada Endülüs kültürünün en belirgin olduğu şehirlerinden biridir. Uzun yıllar Granada Krallığı’na başkentlik yapan şehir, Sierra Nevada Dağları’nın eteğinde, Genil Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Yaklaşık 13 bin kilometre karelik alanıyla İspanya’nın en büyük 5. şehri olan Granada, başkent Madrid’e yaklaşık 460 km mesafede bulunuyor.”

Tarihi çok eskilere dayanan ve eski bir İspanya yerleşim yeri olan Granada sekiz asır Endülüs devletleri egemenliğinde kaldı. Müslümanlar tarafından fethedildikten sonra sürekli büyüdüğü için Batının Şam’ı olarak nitelendirilen Granada, Endülüs’ün son kalesi oldu.

El Hamra Sarayı Endülüs mimarisi kadar İslam sanatı içinde bir gurur kaynağıdır. Kızıl anlamına gelen El Hamra, yapımında kullanılan kil harcın kızıla çalan renginden dolayı bu ismi almıştır. Müslümanların Granada’yı almasıyla önce küçük bir saray yapıldı. Daha sonraları Nasri devleti emiri Muhammed bin Yusuf bugünkü ihtişamlı görüntüsüne kavuştu.

El Hamra Sarayı, günümüzde Endülüs Medeniyeti'nin izlerini taşıyan mimarisi ve içindeki bahçeleri ile İspanya kültüründe önemli bir yere sahiptir. El Hamra Sarayı, katedrali, camii, kilisesi, daracık ara sokakları ve diğer yapılarıyla dikkat çeken Granada günümüzde İspanya’nın en turistik şehirleri arasında yer alıyor.”

Granada hakkında verilen bilgi sonrası fotoğraf çekimi için verilen zamanı değerlendirerek farklı açılardan arka planda El Hamra Sarayı olmak üzere fotoğraf çekimi yaptım.

Granada seyir tepesinden El Hamra Sarayı'nın manzarası bizi büyülemişti. Sabahın erken saatlerinde tepede, doğanın sessizliğiyle iç içe, tarihî bir yapıyı izlemenin keyfiyle dolu dolu bir an yaşamıştık. Bu gezimiz, İspanya'nın kültürel ve tarihî zenginliklerini keşfetmek için unutulmaz bir deneyim olmuştu.