KUZEY AVRUPA SEYAHATİ-5

“Helsinki, Doğal Güzellikler, Temiz Hava”

5. Gün-19.07.2019-FİNLANDİYA 

 

Yaklaşık on altı saatlik harika manzaralı, bol sohbetli, eğlenceli güzel bir gemi yolculuğundan sonra 19 Temmuz 2019 sabah dokuz civarında Finlandiya’nın başkenti Helsinki'ye geldik. Yolcu gemisiyle Helsinki şehrine doğru ilerlerken önce birkaç küçük ada bizi karşılıyor. Adaların arasından yavaşça limana doğru yanaşıyoruz. Şehir sakin gözüküyor.

 

 Helsinki gezimize başlamadan önce rehberimiz Seçkin Sezer Bey ile Senato meydanında toplanıyoruz. Seçkin Bey, aslen Denizli doğumlu ama eş durumundan Estonya’da yaşıyor. Profesyonel rehberlik yapıyor ve ticaret işleriyle uğraşıyor. Finlandiya ve Estonya’ya gelen ve kendisiyle irtibat kuran her milletten gezi grubuna anlaşmalara göre rehberlik yapıyor. 

Rehberimiz Seçkin Bey Finlandiya hakkında bilgi vermeye başladı. “Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehridir. "Beyaz Zambaklar Ülkesi" olarak anılan Finlandiya’nın beş milyon beş yüz bin nüfusu var. Başkent Helsinki, altı yüz otuz bin nüfuslu bir şehirdir.(Gezi yazılarımızda yer alan nüfus ve o ülkede yaşayan başta Türkler olmak üzere yabancılarla ilgili rakamlar gezinin yapıldığı tarihte geçerli olan rakamlardır.)

 Finlandiya Avrupa'da nüfusu en az ülkelerinden birisidir. Nüfus yoğunluğu az ve hayat standardı dünya'da en kaliteli ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim alanında adından en çok söz ettiren bir ülkedir. Resmi dil %90 Fince, %5 İsveççe ve diğer dillerdir.  

 Finlandiya'da beş bin beş yüz civarında Türk vatandaşı yaşıyor. Büyük bir kısmı Helsinki şehrinde ikamet etmektedir. Türklerin geneli Alanya, Antalya, Fethiye, Marmaris vb. ilçelerde turizm alanında çalışırken, Finli kızlarla önce tanışma ve ardından evlenerek Finlandiya’ya yerleşmişler.

Gruptan arkadaşlar “Kuzey Işıklarını izlememiz mümkün müdür?” diye soruyor. Seçkin Bey, Kuzey Işıkları hakkında şu açıklamayı yapıyor.

“ Aurora Borealis” denilen Kuzey Işıklarını izleyebilmek için ekim, şubat ve mart aylarında ülkeyi ziyaret etmek lazım. Yine 19 saat güneşin havada kaldığı gece yarısı güneşlerini izlemek için Finlandiya’nın en kuzeyine gitmek lazım. Helsinki’de dokuz saat kalacağımız için şimdilik mümkün değil.”

 Helsinki gayet bakımlı, düzenli, yeşil alanları fazla, trafiği sakin, çok sayıda alışveriş merkezleri olan bir yerleşim yeridir. Bizim gibi Ekvator çizgisine daha yakın ülkelerde yaşayan insanlara garip gelecek bir durum da şudur. Finlandiya’da yaz aylarında güneş 73 gün boyunca batmazken, kış mevsiminde de 51 gün boyunca doğmaz. Buna rağmen hayat gayet düzenli bir şekilde devam ediyor. Bu kadar uzun gündüz ve gecede insanlar ne yapar doğrusu biz de merak ettik.

Senato Meydanı

Senato Meydanı, şehrin ilk kurulduğu yer. Burada büyük bir meydan bulunuyor. Burası aynı zamanda şehrin diğer kesimlerinden ayrı bir bölge niteliği de taşıyor. Bu bölge bünyesinde Helsinki Katedrali’ni, şehrin diğer güzide ve önemli yapıları arasında kabul edilen Hükümet Sarayı ve Helsinki Üniversitesi’ni barındırıyor.

Bu anlamda bu meydan, şehrin ve aynı zamanda da ülkenin en gözde mekanı olarak kabul edilir. Aslında bir bakıma planlanan bu yapılaşmalarla beraber aynı yerde din, devlet ve de eğitim bir araya getirilmiştir.

Esplanade Parkı

 Rehberimiz Seçkin Bey, Finlandiya ve Helsinki hakkında yeterince bilgi verdikten sonra yavaş yavaş Esplanade Parkı'na doğru yürümeye başladık. Park içinde müzik grupları halka açık konser veriyor. Park boyunca her Avrupa şehrinde görebileceğimiz gibi pek çok dans gösterisi yapanlara, sihirbazlara ve diğer sokak sanatçılarına rastlanabiliyor. Gezi grubu arkadaşlara altı saat sonra buluşmak üzere serbest zaman verdi. Seçkin Bey, akşamüzeri görüşmek üzere bizden ayrılıyor.