SEVİLLA GEZİ NOTLARI

Cordoba'dan ayrılıyoruz ve Sevilla'ya doğru yola koyuluyoruz. Sevilla, Cordoba'nın devamıdır aslında. Endülüs'ün güzelliklerini yaşamaya devam edeceğiz, sadece farklı bir şehirde. Sevilla, Endülüs medeniyetinin bir diğer önemli merkezi ve güzellikleriyle sizleri büyüleyecek bir şehirdir. Bu şehirde de tarih, kültür ve sanat dolu bir yolculuğa çıkacağız.

sevilla yat turu

Önce Sevilla’nın en büyüleyici güzelliklerinden birini keşfetmek için gezi programında önceden planlanan nehirde yat turu ile başladık. Yat turu şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini farklı bir açıdan keşfetmek için tam da aradığımız etkinliklerinden biriydi.

Vadi el Kebir Nehrinde ilerlerken, yavaş yavaş Sevilla'nın masalsı güzelliğinin farkına vardık. Bu görüntü karşısında, insanın içi ferahlıyor ve kalbinde bir huzur hissediyor.

Sevilla'nın güzelliklerine tanıklık ettiğimiz bu nehir turu, sadece görsel bir şölen değildi. Rehberimiz, bize şehrin tarihini, kültürünü ve sanatını anlatarak bu yolculuğu daha da zenginleştirdi. Kıvrımlı sokaklar, tarihi yapılar, köprüler ve bahçelerin manzaralarını seyrediyorum. Nehrin sol yakasındaki 36 metre boyundaki gözetleme kulesi şimdi Sevilla Denizcilik Müzesi olarak kullanılıyor

Nehir turumuz bitti ama Sevilla'nın güzelliklerinin büyük bir kısmı henüz keşfedilmeyi bekliyor. Bu şehirde keşfedilecek daha pek çok güzellik var. Çünkü Sevilla'nın tarihi ve doğal bir zenginliği var. Bu arada rehberimiz küçük bir hatırlatma yapıyor. “İspanya’nın Endülüs özerk bölgesinin başkenti Sevilla diye yazılır. Sebiya diye okunur.”

plaza de españa

Nehir turu sonrası İspanyol Meydanı adlı tarihi bir mekâna geldik. Yarım ay şeklindeki yapısı ile büyük ilgi çeken Plaza de Espana (İspanyol Meydanı) hoş mimarisi ile çok güzel bir tarihi yapı.

Rehberimiz Ali Osman Bey İspanyol Meydanı için şunları söyledi.

“İspanya-Amerikan Fuarı için 1929 yılında inşa edildi. Meydan önemli devlet adamlarının heykellerine ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yine Arabistanlı Lawrence, Star Wars, vb. filmlerin bazı sahneleri bu meydanda çekilmiştir. İspanyol Meydanı binasının duvarları İspanya tarihi ve siyasi yapısına ait tablolarla doludur. Buraya gelen ziyaretçiler ilgi çekici bulduğu sanat eseri yanında fotoğraf çektiriyorlar.” Ben de seramikten yapılmış ilgimi çeken tabloların fotoğrafını çektim. Aşağıdaki tablo Nasri emirinin Granada şehrinin İspanyol ordusu komutanı kraliçe İsabella’ya teslim oluşunu anlatıyor.