LİZBON GEZİ NOTLARI

Sevilla Lizbon arası 450 km ve otobüsle yolculuk yaklaşık beş saat sürüyor. Portekiz’in başkenti Lizbon şehri uzaktan gözüktü. İstanbul Boğaz köprüsünü andıran 25 Nisan köprüsünden şehir merkezine giriş yaptık. Toplam yüksekliği 190 metre, uzunluğu 2.228 metre olan 25 Nisan köprüsü hem demiryolu hem de karayolu geçişine uygun yapılmış. Lizbon’u ikiye bölen Tagus Nehri, yedi tepeye kurulmuş kent mimarisi, asma köprüsüyle Lizbon, İstanbul’un hoş bir yansıması gibi duruyor.

Dünyada birçok ülkenin başkentini ziyaret ettim. Bugün size anlatacağım Portekiz’in başkenti Lizbon ise magazin programlarında gündem olmayan, jet sosyetenin fazla ilgi göstermediği nüfusu az olan başkentlerden biri. İber yarımadasında bulunan İspanya ne kadar sıcak iklime sahip ise Portekiz’de tam tersi serin bir iklime sahip. Ağustos ayında ziyaret etmemize rağmen Lizbon oldukça serin ve ılık. Portekiz’de sabahları hava genelde bulutlu oluyor. Öğleye doğru güneş kendini gösteriyor.

Portekizli rehberimiz Laura Portekiz ve özelde Lizbon hakkında gezi grubuna şu bilgileri verdi. “Portekiz bir Akdeniz ülkesi olmasına rağmen sınırları Atlas okyanusuna bakar. Bu yüzden iklimi kışın soğuk, yazın ılık ve serindir. Lizbon’a Avrupa’dan, özellikle de ticari ve kültürel bağların güçlü olduğu İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Almanya’dan çok sayıda turist gelir. Yine Portekiz’in çok büyük bir ülke olmamasının da etkisiyle, Lizbon başkent olmasına rağmen fazla kalabalık ve beton yığınına dönmüş büyük bir şehir değildir ve şirin bir sayfiye yerinin ruhunu taşır. İstanbul, Beyrut, Roma, Kudüs şehirleri için yedi tepeye kurulmuştur diye ifade ettikleri gibi Lizbon’da yedi tepeye kurulmuştur. Hem havası güzel hem de tarihi bir başkent olması nedeniyle ulaşım, konaklama ve ziyaret edilecek tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri seçenekleri oldukça fazla.