50 TL 'YE KARŞI TAVIR

50 TL 'YE KARŞI TAVIR

Bir arkadaştan aldığım e-posta bu yazımın kaynağı oldu. Halbuki Davos ile ilgili yazmak istiyordum.  Çünkü bir önceki yazımda Gazze zulmü karşısında net tavır alınması ve zulme rıza gösterilmemesi, ve cılız açıklamalar yerine net tavır alınmasını istemiştim. Başbakanımıza,  bu net tavrı için teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.  E-posta aşağıda olduğu gibidir.

Fatma Aliye hanım resimli 50TL/BOYKOT

Lütfen bu kampanyaya katılalım, biz başlattık bile, 50 TL lik banknot  kullanmayalım.

Ben 2 gündür gidip matikten para çekiyorum, dua ediyorum ki 50 TL lik banknot gelsin diye ve gelince onları alıp banka şubesine girip 'ben bu  kadının resmi olan bu paraları değiştirmek veya bozmak istiyorum' diye gayet  sesli bir şekilde gişeye gidiyorum. İnanın sıra bekleyen o kadar insan varken, ses çıkarmadıkları gibi alkışlayanlar oluyor. Mahalledeki 2 bakkalı örgütledik, 50 TL likleri 'kimse kabul etmiyor' diye bankaya götürecekler.

 Bundan sonra her bankada ve günde 3-4 kişi bu işlemi sürdüreceğiz. Lütfen  dikkat edin, matikten 500 TL bile çekseniz, en fazla gelen banknot 50 TL !!! hatta tamamı... Bunu yapanlar çoğaldıkça, banka şubeleri zorlanacaklardı r ve kampanya ses getirecektir, yalnızca internet ortamı değil, sokağa dökelim bu bilgileri. Unutmayın, bankalardan emekli maaşı alan ve internet kullanmayan binlerce kişi var.

++++++++++++ +++++++++ +

 ATATÜRK'ÜN YERİNE FATMA ALİYE HANIM

 15.10.2008 10:31

 Fatma Aliye Hanım'ı (1862-1936) tanımıyordum. Türk edebiyatının ilk kadın romancısıymış.

Eğer Yeni Şafak Gazetesi okuyor olsaydım Fatma Aliye Hanım hakkında yeterli  bilgiye sahip olurdum elbette. Fatma Aliye'yi bundan sonra artık herkes tanıyacak. Çünkü Fatma Aliye'nin fotoğrafı bundan böyle 50 TL lik banknotlarda Atatürk'ün yerine yerleşecek. 50'liğin Bir yüzünde Fatma Aliye, diğer yüzünde Atatürk.  Cumhuriyetin yetiştirdiği bunca başarılı Türk kadını varken, Fatma Aliye nereden çıktı demeyin. Fatma Aliye'yi Atatürk'ün yerine yerleştiren nedenin onun romancılığı  olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Asıl neden onun İslamcılığı ve Atatürk Devrimlerine karşı olması. Çankaya'da, Atatürk'ün koltuğunda İslamcı bir Cumhurbaşkanını n oturduğu  Türkiye'de, paraların üzerine Fatma Aliye Hanım'ın resmi konmuş çok mu?  Fatma Aliye'nin tesettüre olan tutkusu onun yazılarına da yansımış.  Bir yazısında kadınların giyim tarzı konusunda şöyle diyor; "…İşte bu  tuvaletin üzerine zinetten ari ve bolca bir şey giyilir ve saçlar da bir baş  örtüsüyle örtülürse şeriata muvafık surette tesettür edilmiş olur." Fatma Aliye Hanım, Mustafa Kemal'in yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş .  Romanlar yazan, Batı edebiyatından çeviriler yapan ve dönemindeki erkek  egemenliğine karşı çıkabilen bir kadın, nasıl olur da Mustafa Kemal  aydınlığını göremez, anlamak olası değil.  Kendisinin,bir Osmanlı paşasının (Ahmet Cevdet Paşa) kızı olmasının bunda rolü var elbette. Evinde çocuklarının ona yaşattığı sıkıntılar onu daha da İslam'a bağlamış  olabilir. Evden kaçıp Katolik rahibe olan bir kızın annesinin yaşadığı  travma herhalde azımsanacak gibi değildir. Fatma Aliye'yi en iyi inceleyenlerden olan Fatma Karabıyık Barbarosoğlu,  onu anlatan bir de kitap yazmış. Kitabın adı, "Fatma Aliye: Uzak Ülke" Mustafa Kemal'in yaptığı yenilikler nedeniyle Fatma Aliye'nin ülkesine  yabancılaştığı ve uzaklaştığı anlatılıyormuş bu kitapta  Saltanatın kaldırılmasını, alfabenin değiştirilmesini ve padişahın düşürülmesini, Fatma Aliye Hanım asla kabul edememiş, Mustafa Kemal'e hep karşı olmuş.  Şimdi anladınız mı, bunca Cumhuriyet kadını dururken Fatma Aliye Hanım'ın neden Atatürk'ün yerine oturtulduğunu? Elde edemedikleri türban özgürlüğü nedeniyle kendilerini Türkiye'ye "uzak" bulanlar elbette Fatma Aliye Hanım'ın fotoğrafının oraya konmasından mutlu olacaklardır. Hem Atatürk'ü paraların –hiç olmazsa- bir yüzünden çıkardılar. Hem de onun yerine İslamcı bir kadını koydular.

E-postanın içeriği böyle. İçeriği okumadan önce muhtemelen 50 TL'lerde hatalı basım veya hastalık taşıyan bir virüs mü var acaba gibi garip duygular içinde kaldım. ABD'nin Irak'ı işgalinden önce Irak kaynaklı olduğunu söyleyerek ortalığı toz duman ettiği şarbonlu zarflar aklıma geldi.

Ama içeriğin paranın üzerindeki Fatma Aliye Hanım'ın resminden kaynaklandığını anladığımda ciddi bir şekilde üzüldüm. İçerik zihniyet farkının karabasanından kaynaklanıyor.

Tarihimiz boyunca bize düşman olan,yüz yıllar boyu savaştığımız ve defalarca ittifak kurup haçlı seferleri düzenleyen,  her fırsatta boğazımıza sarılan AB ve ABD parasına yatırım yapıp kendi paramızı kullanmayacak mıyız. Euro ve Dolar yüzünden sürekli devalüasyon korkusu çekeceğiz ama kendi paramıza tavır alacağız. Nasıl mantık bu böyle.

Siyasi çıkarlarımız için dün kavga ettiğimiz İsrail bu gün Dış işleri Bakanını gönderip ortalığı yumuşatmaya çalışırken kendi insanımıza düşmanlık neden.

Bu yaklaşımda nereden çıktı.

İnsanları dini inançları dolayısı ile hiç kimse yargılayamaz. Hele bu günün dünyasında asla. Bırakın herkes kendi yerinde dursun. Nazım Hikmet'e iade-i itibar yapılıyorsa Fatma Aliye Hanım'ın resimleri de pekala kullanılabilir. Artık başımızı dik tutalım. Dik durma vakti gelmiştir. Günümüzde ticaret ve siyaset  için her şey mübah görülüyor. Paramız konvertible olmuş ise yabancılar da onun değeri ile ilgilenir, üzerindeki resme kimse bakmaz. Siz paranızın değerini koruyabiliyorsanız üzerine hangi resmi koyarsanız koyun, birileri onu cüzdanının ve kasasının en emin yerinde saklar merak etmeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum