AKILLI - AKILSIZ KADIN!

Akıllı olup yanlış ilişki yaşamak mı? Yoksa akılsız olup mutlu bir ilişki yaşakmak mı? Tercihimi akılsız olmaktan, en azından öyle davranmaktan yana kullanıyorum….“Bilgi acıtır” sözü aslında bundan sonraki yazacağım paragrafların bir özeti denilebilir…Yapılan araştırmalara göre bir kadın ne kadar akıllı ve kültürlüyse özel yaşamında yapmış olduğu seçimler ve aşk ilişkisindeki davranışları bir o kadar akılsızca ve yıpratıcı oluyor. Çünkü akıllı kadın hala mükemmel erkeğin “beyaz atlı prens” olduğuna inanıyor.“Benimle tanıştığında bana dünyanın en özel kadını olduğumu hissettirmeli”“Çok yakışıklı, karizmatik, müthiş bir atletik vücuda sahip olmalı”“Evine ve bana bağımlı olmalı”“Kariyeri olmalı, bana her şeyi vaat edebilecek kadar zengin olmalı”Aslında bu cümleleri kuran bir çok kadın beyaz atlı prensini arıyor. Onun bu dünyada yaşamadığını bile bile hem de. Çünkü bizler anneleri tarafından hayatını bir erkek tarafından keşfedilmeyi beklemek üzere yetiştirildik.

Erkek çocuklar ise kendi ayakları üzerinde her durum ve şartta durabilmek, sosyal hayatın içinde yer almak gibi doğal bir eğitim yöntemiyle yetiştirilmişlerdir. Kız çocukları ise nasıl bir erkeğin kendisini eş olarak seçeceğini beklemek üzere yetiştirilmişlerdir. Dolayısıyla erkekler hayatlarını kendileri planlarken kadınlar ise kendilerini nasıl bir geleceğin beklediğini hayal ederek geçirirler. O kadar çok Türk filmi seyreden bir neslin çocuklarıyız ki hala hayatımızın aşkına ya yolda tesadüfen çarpışarak, ya da sekreter olarak başladığımız iş yerinde patronumuza aşık olarak rastlayacağımızı hayal ediyoruz. Kadının fıtratında anne olmak, bir erkeğin güvenli kollarında yer almak, sosyal hayatın içinde de bunlara sahip olarak yaşamak vardır.

Son dönemlerde ise kadın iş hayatının aslında kendisini mutlu etmediğini bu süreçte yaşamış olduğu yıpratıcı ve karmaşık olaylar zincirinden sonra acı da olsa fark etmiştir. Bir eşe ve aileye sahip olmak bence hala bir kadın için önemini korumaktadır. Yalnız kendisinin şeçen olduğu bir düzen içinde artık yer almaktadır.Çocukluğumuzdan gelen bizi hangi erkeğin seçeceği düşüncesi, doğru erkeği nasıl bulurum şeklinde değişmişitr. Akıllı kadın mutluluğu bir erkekte aramak yerine mutluluğunu bir erkekle paylaşmayı tercih eden kadındır. İçindeki o inanılmaz gücün farkındadır ama bunu asla erkeğiyle paylaşmamaktadır.Aşağıdaki konuşma bu gerçeği çok hoş bir şekilde ifade etmektedir.Alime sormuşlar: Evlilikte erkek nedir?Alim cevap vermiş:Evlilikte erkek baştır. Peki kadın nedir? Kadın boyundur; Boyun ne tarafa dönerse baş da o tarafa döner.

Son söz son cümle…..Akıllı kadın erkeğini yöneten ama bunu ona asla belli etmeyen kadındır.Eğer bunun diğer adı akılsız olmaksa, ben akılsız olmayı tercih ediyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum