BÜROKRASİ VE OSMANLICA

Ey şanlı ecdadımız. Artık haklarınızı helal edin. Zamanı geldi …!

Bürokrasi denince elbette akla Ankara gelir. Devletimizin başkenti.

Dün yani 02 Şubat 2013 tarihinde bir davet üzerine Ankara’da idim. Kocatepe Kültür Merkezi’nde Pusula Derneği tarafından düzenlenen “Sertifika Töreni” idi bu etkinlik.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında yapılan bir protokol ile Osmanlıca Kursları düzenlenmişti malumunuz. Pusula Derneği ise bu işi Ankara’da üzerine almış ve çok da başarılı olmuşlar.

Pek çok Millet Vekilimiz, Bakan Yardımcımız, Genel Müdürler, Müdürler ve Temsilciler katılmıştı. Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı geceye mesajları ile renk kattılar.

Ankara Belediyesi Mehter takımı ise davetlileri coşturmaya yetti.

Osmanlıca neden öğrenilmeli konulu sunum izlenmeye değerdi elbette. Bizi ecdadımıza bağlayan en büyük rabıta, elbette onların yazısı idi.

Ama artık bizim de yazımız. Özellikle gençlerin Osmanlıcaya ilgi göstermesi çok harika. Demek ki bunca oyunlara, bunca entrikalara rağmen ecdadımızı seviyoruz ve atalarımızın neler yaptığını, bize ne bıraktıklarını öğrenmek istiyoruz.

Medeniyet demek yazı demektir.

Hele şükür ki anladık.

Miras medeniyetimize sahip çıkacağız demektir.

Sudan çıkmış balık değiliz artık.

Bizim bir geçmişimiz var.

Neidüğü belirsiz bir topluluktan azametli bir geçmişe, şanlı bir tarihe ve kültüre sahip köklü bir devlet geleneği olan asli kimliğimize döndük.

Ecdadımızın bıraktığı milyonlarla doküman, binlerce kitap atık kağıt olmayacak, Bulgarlar kendilerine başka kaynaklar bulsunlar.

Biz sahip çıkıyoruz.

Arşivleri tek tek inceleyecek, akademisyenlerimiz tezlerini bu dokümanlardan yapacaklar ve halkımıza ecdadımızın bilemediğimiz, unuttuğumuz değerlerini aktaracaklar.

Ne diyeyim.

Ecdadımız…!  haklarınızı helal ediniz,  geç de olsa anladık ki; biz sizlerin evlatlarıyız.

Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi Sayın Said Yavuz Bey ile ayak üstü sohbet etme imkanımız oldu. Kurslar başladığı günden bu yana 120.000 müracaat olduğunu tahminlerinin çok üzerinde bir taleple karşılaştıklarını bu durumun kendilerini çok sevindirdiğini ve gayretlerinin boşa çıkmadığını gözleri dolarak anlattı.

Ülkemiz için gerçekten güzel bir çaba ve bürokrasinin buna sahip çıkması kopan bağların yenilenmesi açısından muhteşem bir diriliş, ayağa kalkıştır.

Osmanlıca Kursları devam ediyor. Haberi olmayıp ta bu yazımız ile haberdar olanlar için, lütfen bulunduğunuz şehirde kayıtlarınızı olun ve öğrenin. Belki sizin elinizde de dedenizden ninenizden kalan emanetler vardır. Bakın bakalım neler demişler.

www.osmanlicaegitim.com sitesinden online kayıt yaptırma imkanınız var.

 

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR