Kim Haklı?

Bayram öncesi CHP'li Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ile AKP'li  Sayın Dengir Mir Mehmet FIRAT arasında Mecliste Sayın Uğur DÜNDAR gözetiminde veya hakemliğinde yapılan açık tartışma o günden beri halkın ağzına sakız oldu. Konu hakkında yazılar yazıldı, herkes kendi görüşüne göre desteklediği  vekili haklı diğerini haksız buldu. Adil olduğunu söyleyen kimi yazarlar ise konunun halk önünde tartışılmasının halk nazarında iyi olduğunu, en azından bazı şeylerin tartışıldığını söylediler.

Meclisin tatile girdiği günler hariç hemen  hemen her gün halkın vekillerinin önünde tartışan tartışmacı vekillerimiz bu seferde halk önünde tartıştılar. Değişen bir şey yok. Değişmeyen tek şey tartışmaya devam ettikleridir. Yetmedi tekrar tartışalım diyorlar. Çözüm yok, sadece tartışıyorlar. Eskiden ortaokullarda ve liselerde Türkçe ve edebiyat derslerinde Münazara dersi adı altında öğrenciler 2 gruba ayrılır ve her gruba bir konu verilir karşılıklı tartışmaları istenirdi. Kimin doğruyu söylediği değil kimin konuyu iyi anlattığı veya karşı tarafın açıklarını bulup mat ettiğine bakılırdı. Bu tartışmada gelinen neticede aslında budur. Kendi konularında uzman 2 siyasetçinin birbirlerini kolay kolay mat edemeyecekleri açıktır. Ortada aleni bir problem veya açık yoksa işin uzatmalara gitmesi gayet normaldir. Nitekim varılan netice budur. Bir İnternet  sitesinde kim haklı diye bir anket yapılmış. Sonuçları görmek adına oylamaya katıldım. Sonuç berabere yakın. Yani ikiside haklı mı?.. Sonucu görünce Nasreddin Hocanın meşhur fıkrası aklıma geldi.

Hocanın kadılık yaptığı dönemde 2 kişi gelip birbirlerini şikayet etmişler. Hoca önce birini dinleyip haklısın demiş. Sonra diğerini dinlemiş, E..  sende  haklısın demiş. Davayı izleyen Hocanın hanımı,

Hoca amma yaptın bir davada 2 tarafta haklı olur mu deyince, Hanım vallahi sende haklısın demiş. Şimdi bu davada öyle görünüyor  ki her iki tarafta haklı.

İzleyen halk olunca ister istemez sorar herhalde. İkiside mi haklı. Bence halkta haklı. Hem de yerden göğe kadar.

Bu tartışmaları halkın gözü önünde yapmanın olayın çözülmesi adına hiçbir katkısı yoktur. Lüzumsuz tartışmaların halk arasına inmesinden başka bir işe yaramaz. Zaten halk olarak diyalogdan çok tartışmaya meyilliyiz. Her fırsatta kavga etmek için bahane arıyoruz.

Tarih, ben haklıyım diyen tarafların savaşları ile doludur. Kimse medeniyet göstergesi yapıp sen haklısın demez. Çünkü herkes haklıdır. Haklı olmasa zaten tartışmaz.

Tartışmadan diyalog kurmaya buyrun. Zaten Mecliste sürekli tartışıp duruyorsunuz. Çözemiyorsanız Mahkemeye gidersiniz. Size konuştuklarınızdan dolayı lehte veya aleyte cevap verme hakkı bulunmayan halk, sormak istedikleri konuda cevap alamıyorsa haklıyı nasıl belirleyecek.

2. tartışmaya hayır. Lütfen Milletin kafasını karıştırmayın. Meclisin kurumsal yapısını zedelemeyin.

Ahmet TÜRKAN

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum