AYŞE ARMAN’IN REİNA KOMEDİSİ NEYMİŞ…?

Bu başlığı Taraf Gazetesinin 16.07.2009 tarihli YA DA isimli köşe yazarı Yasemin Çongar’ın “Ayşe Arman’ın Reina Komedisi” başlıklı yazısına atfen kullanıyorum. Yasemin Çongar’ın daha evvelki yazılarını pek okumazdım. Arasıra göz gezdirdiğim olurdu. Ayşe Arman’ın Nisan yağmurları gibi bir kapalı bir açık halini hatırlayınca okumak istedim.

Konu Ayşe Arman’ın fantezileri değil. Madem Türkiye’de demokrasi var (Pardon herkes için değil) isteyen istediği gibi giyinip soyunabilir. Hele bunu köşesinde tutunmak amacı ile bir gazeteci yaparsa herkes tarafından alkışlanabilir.

Bravooo büyük gözlemci, büyük gazeteci….v.s.v.s.  gibi iltifata tutulabilir.

Benim anlamak istediğim Yasemin Çongar’ın üstüne basa basa yazdığı orta kısımdan bir bölüm. Bilemiyorum okuduğunuzda aynı şeyleri hisseder misiniz.

Ancak gettolaşmış bir mahallede kendini “yabancı” hissetmek başka şey, Belediye’den ruhsatlı bir kulübün kapısından kovulmak başka...

Bu ikincisini, “Reina komedisi” başlığıyla yazmıştı Ayşe Arman ve eğer anlattıkları birebir gerçeği yansıtıyorsa, Reina bence kapatılmalı; nokta!

Ya da şöyle söyleyeyim; Reina’nın, rezervasyon yaptırmış Ayşe Arman’ı “tesettürlü” diye içeri sokmamasına benzer bir olay, Amerika’da, Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde ve hatta bu konuda çok net bir yasayı 2000’de kabul eden İsrail’de yaşansa, bu düpedüz “ayrımcı” uygulama nedeniyle işletme önce çok ağır bir ceza alır ve eğer uygulamasını değiştirmezse, kapatılır.

Ancak...”

Tırnaktan öncesi ve sonrasını linkten okuyabilirsiniz.

(http://ig.haberbaz.com/haberbaz_load.asp?ur=http://www.taraf.com.tr/&n=1&b=Taraf+Gazetesi )

Tırnak arasına aldığım konuya dikkatinizi çekmek isterim.

Yasemin Çongar; Ayşe Arman’ı uydurma tesettürü ile içeri almayan Reina’nın kapatılması gerektiğini söylüyor.

Gerekçe: Daha önceden rezervasyon yaptırmış. Reinayı kapatın da…..! Diğerleri ne olacak…!

Dikkat : ÖSS’den gerekli puanı alan, Üniversitelere harçlarını yatırıp kaydını yaptıran genç kızlarımız Üniversite kapılarından içeri sokulmazken, Devletin kurumları tarafından eğitim, öğrenim hakkı gasp edilirken siz nerelerdesiniz Yasemin Çongar hanımefendi. Burada başka kurumlar tarafından mağdur edilen tüm tesettürlüleri de dahil etmek isterim.

Eşlerinin başörtüsü yüzünden Türk Silahlı Kuvvetlerinden Askeri Şura kararı ile ihraç edilenleri de dahil etmek isterim.

Tesettür fantezi değildir.

Tesettür insanların inandığı gerekçeler için bir giyiniş tarzıdır. Tesettür İslamın emridir.

Bu yazılarınızı o zaman neden yazmıyorsunuz.

Hükümetin çıkarttığı kanunun malum çevreler tarafından askıya alınması karşısında neden tek satır yazmak gereğini duymuyorsunuz.

Sebep belli. Ayşe Arman bunu rol gereği yapıyor. Bir daha tesettür giyer mi giymez mi onu Allah bilir. Ve de eli kalem tutan bir yazar. Desteklenmeli ki bu tip girişimler halk nazarında dikkate değer, hatta akademik bulunsun.

O sizin taraftan değil mi….?

Savunulması gerekir. Ama verdiğiniz örnekler Türkiye ile uzaktan yakından alakası olmayan ülkeler ve kanunlar.

Türkiye’de rol de yapsanız tesettüre geçiş yok.

Savunurken tek taraflı olmayın.

Biraz insaf. Hakikatleri görmezlikten gelmenin bir faydası yok.

Eğer bir hak varsa bu herkes için geçerli olmalı. Sadece rol yapanlara tanınan hak,  hak değildir

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum