İyilik destanı devam ediyor

Deniz Feneri Derneği 12. Olağan Genel Kurulu, Derneğin Zeytinburnu’ndaki Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Olağan genel kurul Deniz Feneri Genel Müdürü Ali Karayılan’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Genel Kurula, Deniz Feneri Genel Kurul Üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan kalabalık bir davetli grubu katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin, Yeryüzü Doktorları Derneği Genel Başkanı Dr. Yahyahan Güney, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Uluslararası Hukukçular Birliği’nden Av. Necati Ceylan, Ak Parti İstanbul il Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Mine Vural, Önder Başkanı Halit Bekiroğlu, İlim Yayma Vakfı Genel Müdürü Engin Yılmaz, Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney ve diğer temsilciler de katılımcılar arasındaydı.

Genel Kurul toplantısı Genel Başkan Av. Mehmet Cengiz’in açılış konuşması ile başladı.  Cengiz konuşmasına şöyle başladı: “2013 yılının Nisan ayında genel kurulumuzdan aldığımız görevin üzerinden 3 yıl geçti. Sizin katkılarınızla, Türkiye’den ve dünyanın mazlum coğrafyalarından milyonlarca mağdurun dualarına vesile olduk.

Bu dönem, kurumsal yapımızı yeniden güçlendirme çabası içinde olduk. Geçen 3 yıllık dönemdeki bağış gelirlerimiz, bir önceki 3 yıllık dönemdeki bağışlarımıza göre ayni ve nakdide, 3 yıllık toplam artış yüzde 80’dir. Bu güzel gelişmeler, Deniz Feneri’nin, insanlığa hizmet yolunda, emin ve kararlı adımlarla yürüdüğünün işaretleridir. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır."

Av. Mehmet Cengiz konuşmasına Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelere değinerek şöyle devam etti; "Türkiye’de dünyada yaşanan son gelişmeler, insani yardım kuruluşlarının önemini daha da artırdı. Ortadoğu’nun ateş çemberine dönmesi, güneydoğuda oynanan oyun ve 5. Yılını dolduran Suriye iç savaşı, Türkiye’nin bu dönemdeki zor imtihanı oldu.

 Türkiye, devleti ve milletiyle, sadece sınırları içinde ve Ortadoğu'da değil, dünyadaki tüm mazlum coğrafyalarda zor şartlarda yaşama mücadelesi veren insanların umut ışığı haline geldi. Bu gelişmelerde, hiç şüphesiz, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber; devlet yönetimindeki siyasi anlayışın ve devletin bu sahada oluşturduğu yapıların çok büyük katkıları vardır.

 Ülkemizin ve milletimizin, mazlumların umudu haline gelmesi, büyük bir nimet olduğu gibi; insanlığa ve tarihe karşı üzerimize büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Bize umut bağlayan mazlumların umutlarını yeşertmek için, hep beraber, el birliği ve gönül birliği ile insanlığa hizmete devam edeceğiz inşallah.”

Cengiz konuşmasında Deniz Feneri’nin yeni projelerinden de bahsetti:

“Türkiye’de yeni başlattığımız ve ileriye yönelik Deniz Feneri’ni gençlik ve eğitim konularında güzel noktalara taşıyacağına inandığımız bir projeden bahsedeceğim. İYİLİK OKULU PROJESİ. Geçen yıl İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız protokolle başlayan projemiz, bu yıl Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız bir protokolle Türkiye’deki tüm İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerini kapsar hale gelmiştir.

Bir ekip olarak, randevu sistemiyle okullara gidilerek, öğrencilere, iyilik hikâyeleri, yardımlaşma, dayanışmanın özendirileceği sunumlar yapılıyor. Çocuklara, iyilik notları yazdırılıyor. Okul olarak bir iyilik projesinin üstlenilmesi hedeflenerek, gençlerde sosyal sorumluluk bilinci oluşturulması hedefleniyor. Sunum yapılan okulun öğrencileri, randevu usulüyle Deniz Feneri’ne davet edilerek iyilik faaliyetlerine katılım sağlıyorlar. Diğer taraftan Ankara şubemiz Ankara ilinde İYİLİK PROJELERİ YARIŞMASI düzenledi. Genel Merkez olarak da İYİLİK FOTOĞRAF YARIŞMASI düzenledik. Her iki yarışmaya 1000’den fazla yarışmacı katıldı. İyilik okulu projemizi, uzun soluklu bir proje olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönemde, değerler eğitimi noktasında, eğitim camiasında ses getireceğine inanıyoruz.”

Genel Müdür Ali Karayılan ise Genel Kurul üyelerine 2013-2014-2015 dönemi faaliyetlerini anlatan bir sunum yaptı. Karayılan’dan sonra söz alan Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt ise derneğin uluslararası yardım faaliyetlerinin görsel şekilde anlatıldığı bir sunum gerçekleştirdi…

Genel kurulu Divan Başkanı olarak yöneten Av. Yusuf Atalay ise, Deniz Feneri ailesi olarak öncelikle genel kurul üyeleri başta olmak üzere, bağışçılar ve gönüllülerle birlikte daha sıkı bir dayanışma içinde olmanın gerekliliğine vurgu yaparak, Deniz Feneri’nin kuruluşundan bugüne kadar katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önel İnaltekin ise yaptığı kısa konuşmada iyilik hareketine hizmeti geçen herkese teşekkür etti, "Aile Bakanlığı olarak müşterek hizmetler içerisindeyiz" dedi.

Ankara Şube Genel Kurul Üyesi Selim Cerrah yaptığı konuşmada, “Deniz Feneri’ne yapılan iftiralar tamamen kurumun yok olması içindir. 28 Şubat sürecinde yaşananların bir paraleli o günlerde Deniz Feneri için uygulanmıştır. Her şeye rağmen insani yardım örgütü olarak yapılması gereken pek çok şeyi Deniz Feneri’nin yaptığını gördük” dedi.

Genel Kurulun sonunda geçen dönemde ve bir önceki dönemde Deniz Feneri Yönetim Kurulu’nda yer alan isimlere plaket sunuldu.

12. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimle Deniz Feneri Derneği yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Av. Mehmet Cengiz, Turan Yalçın, Coşkun Yıldız, Turgut Durmuş, İsmail Tuğrul, Cemil Keskin ve Nail Çamcı.

Deniz Feneri’nin yeni yönetim kuruluna başarılar diliyorum. Daha çok mazlum ve mağdurun yüzünün gülmesi için gönüllü kuruluşlarımızın güçlenmesine ihtiyaç var.

 

recep.kocakk@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.